Західний світ шукає нові можливості опору російській агресії

27 січня 2024 р. \ оновлено 22 лютого 2024 р.

Російська агресія — це загроза не тільки для України, але й можлива реальність для Європи. Східні держави блоку НАТО беруть відповідальність за оборону у свої руки та планують суттєво зміцнити свої східні кордони. Литва, Латвія та Естонія згодилися спільно працювати над побудовою широкої оборонної лінії вздовж їхніх кордонів з росією. Вона включатиме міни, колючий дріт і укріплення із зубів дракона, а також сотні бункерів та інші укріплені споруди.

Європейські країни стривожилися після того, як міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус в інтерв’ю Tagesspiegel заявив, що росія може напасти на країну-члена НАТО у найближчі п’ять-вісім років. Це підтверджує факт, що Україна сьогодні захищає не тільки себе, але всю Європу і від нашої перемоги залежить безпека Заходу. Саме тому фінансування і військова підтримка Євросоюзом України — це інвестиція ЄС у власну безпеку.

Сьогодні ЄС стоїть перед виділенням для України 50 мільярдів євро. На це вже погодилася Словаччина і, ймовірно, Угорщина все ж таки схвалить це рішення. Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль у п’ятницю заявив: «Попередньо можемо сказати, що всі 27 членів ЄС погодилися підтримати цю програму». Прем’єр-міністр Словаччини Робертом Фіцо після зустрічі з українським колегою запевнив, що його країна підтримує євроінтеграцію України.

При цьому все ще тривожною залишається ситуація із виділенням коштів від США, а також подальшою співпрацею Києва та Вашингтона. 26 січня американське видання Washington Post повідомило, що адміністрація Байдена розробляє нову стратегію для України на 2024 рік, яка не передбачає повернення окупованих росією територій. Ця стратегія не буде наступальною, а тільки оборонною.

Україна переживає дуже складний і кризовий період у війні, коли ми не знаємо, які зміни очікувати найближчим часом. Але за останні роки весь світ наближається до поглиблення кризи міжнародного права, загострення давніх конфліктів та можливого початку нових. Україна, Ізраїль, Республіка Корея, Тайвань — це лише частина прикладів «зіткнення цивілізацій», а попереду можемо побачити нові загрози в Африці, Латинській Америці, Європі тощо. Саме тому зараз час, щоб західний світ прокинувся від наївності та консюмеризму і повернув реальну вагу свободи і демократії у світі.