logo

Тисячі іранців протестують після вбивства поліцією 22-річної дівчини

23 вересня 2022 р. \ оновлено 22 лютого

В Ірані тривають наймасовіші антиурядові протести за останній час. Каталізатором спротиву стала смерть 22-річної Махси Аміні. Дівчину побила поліція за нібито неправильне носіння хіджабу. В результати нанесених травм вона померла в лікарні. Поліція відкинула всі звинувачення проти своїх співробітників, а офіційною причиною смерті названо серцевий напад, який «за збігом обставин» стався в момент затримання дівчини.

В різних регіонах Ірану люди вийшли на вулиці протестувати проти ісламістського режиму, необгрунтованих заборон, зловживань влади, які тягнуть державу і її економіку в прірву. Заворушення набули масовості та охопили понад 20 великих міст, включаючи столицю Тегеран. На відміну від російської опозиції, в Ірані протестний рух є досить масовим і невдоволені громадяни використовують дуже промовисті і конкретні гасла «Смерть диктатору!», «Смерть Хаменеї!».

Близько половини населення Ірану — це молодь, яка не підтримує режим. Багато з них вже брали участь у протестах, які відбувалися щороку з 2019-го. Як і раніше, поліція відразу почала застосовувати проти мітингарів силу, включно із вогнепальною зброєю. Іранські силовики заявили, що «зіткнуться з ворогами» для «забезпечення безпеки та миру в країні». Наразі відомо про загибель 17 протестувальників. Частина з них — вбиті поліцейськими, які просто відкрили вогонь по натовпу на північному заході країни.

Вуличні протести в Ірані відбуваються щороку. Хоча нинішнє загострення ймовірно не призведе до краху режиму, але точно покладе основу майбутнім більш масовим і радикальним протестам. Іранський ісламістський режим слабне, бо його фактична підтримка з кожним роком зменшується і посилення репресій лише сприятиме наростанню протестного потенціалу.

Закони шаріату і вдавана скромність не є демонстрацією реального консерватизму чи загальнонаціональної релігійності. Примус носити хустку не додасть населенню «духовності», але тоталітарність і жорстокість режиму Нині Іран вже перебуває на тому етапі, коли вдавана шляхом примусу законом прихильність до ісламістського шиїтського майбутнього остаточно відходить в минуле і крах режиму стає питанням часу.

Іран є союзником росії в агресивній війні проти України. Ще влітку вони уклали угоду про передачу бойових дронів і вже у вересні безпілотники з’явилися на полі бою. Сьогодні росіяни ударили ними по Одесі, Очакову та Кривому Розі. Іран разом з росією та іншими авторитарними азійськими державами формують так звану антизахідну (найперше, антиамериканську) коаліцію.