25 червня 2001 року Папа Римський Іван Павло ІІ прибув до Львова

25 червня 2024 р.

25 червня 2001 року Папа Римський Іван Павло ІІ прибув до Львова в ході першого візиту глави Ватикану в Україну, який тривав 23-27 червня. Це була подія історичного значення, візит, на який так довго чекали українські римо- та греко-католики. Він продемонстрував підтримку України з боку Ватикану та мав вагомі духовні й соціальні наслідки.

Під час візиту Іван Павло ІІ проводив у Львові меси, на яких зібралися сотні тисяч вірян, а загальна кількість українців, які прийшли на зустріч з папою у Києві та Львові, сягнула 2 мільйонів. Особлива увага приділялася питанням захисту сімейних цінностей та моральних основ суспільства, які є важливою складовою католицької соціальної доктрини.

Візит відбувався у період значних соціальних і політичних перетворень, що надає йому додаткової значущості. Приїзд папи демонстрував визнання України як незалежної держави та підтвердженням підтримки українського народу в його прагненні до свободи. Іван Павло ІІ був знаковою постаттю завершення Холодної війни та падіння радянського режиму, тому послання папи було особливо виразним і резонувало з прагнення відродити християнство у пострадянській країні.

Віряни у Львові вітають Папу Римського

Візит папи мав також політичну сторону. Він став своєрідним визнанням і зміцненню позицій України на світовій арені. Крім того, це сприяло покращенню міжконфесійних відносин всередині країни, стимулюючи діалог і співпрацю між різними релігійними спільнотами.

Папа закликав до примирення між католиками та православними, підкреслюючи важливість співпраці та взаєморозуміння між різними гілками християнства. Його меседж про подолання розбіжностей і встановлення діалогу став пророчим, адже за останні десятиліття українські християни зробили багато кроків до зміцнення міжконфесійних зв’язків, налагодження діалогу та співпраці.

Згадка про візит Івана Павла ІІ актуалізує певне розчаруванням нинішнім станом стосунків між Україною і Ватиканом. За понад два роки повномасштабної війни ми чули від папи Франциска багато суперечливих заяв щодо примирення між Україною та Росією, а також не побачили чіткої позиції із засудженням російського режиму. Наразі не спостерігаємо готовності Ватикану повторити візит папи до України, а можливість такої потенційної поїздки коментується тільки в контексті аналогічного візиту до Москви.

При цьому все ж варто пам’ятати зусилля Ватикану для звільнення наших полонених та викрадених дітей. Відомо, що Святий Престол відіграв певну роль в історії звільнення командирів полку Азов у 2022 році і має свої дипломатичні важелі, які можуть бути особливо цінними в майбутньому.