12 березня 2000 року відбулася знакова подія у всесвітній історії – Папа Римський Іоанн Павло II, як глава католицької церкви, приніс вибачення за насильство, переслідування і помилки з боку церкви, які були допущені протягом двохтисячолітнього служіння церкви. З вуст римського понтифіка публічно звучала сповідь і пошук вибачення за гріхи, скоєні проти євреїв, єретиків, жінок, циган та корінних народів.
Папа, служіння якого підходило поступово до свого завершення, наставляв своїх наступників кардиналів і єпископів ніколи більше не повторювати цих помилок. Багатовікова ненависть і суперництво не може повторитися у третьому тисячолітті. Папа сказав: «Ми прощаємо і просимо вибачення. Ми просимо вибачення за розбіжності між християнами, за застосування насильства, вчиненого під час служіння правді, і за атмосферу недовіри і ворожості по відношенню до послідовників інших релігій».
Ігноруючи попередження деяких богословів, що таке безпрецедентне вибачення може підірвати авторитет церкви, 79-річний пастор попросив Бога пробачити за переслідування євреїв: «Ми глибоко засмучені поведінкою тих, хто протягом історії заподіяв страждання цим дітям Твоїм і, просячи Твого прощення, ми хочемо взяти на себе обов’язок справжнього братерства». Папа просив вибачення за сім категорій гріха: загальні гріхи; гріхи в служінні істині; гріхи проти християнської єдності; гріхи проти євреїв; гріхи проти поваги до любові, миру і культур; гріхи проти гідності жінок і меншин (при цьому не маючи на увазі фемінізм або гомосексуалізм, або інші викривлені гріхом відступи від біблійного образу суспільства); гріхи проти прав людини (при цьому не маючи на увазі багато речей, які сьогодні видаються за права людини, насправді такими не будучи).
Під час церемонії п’ять кардиналів Ватикану і два єпископи сповідали гріхи церкви. Кардинал Едвард Кассіді згадав про «страждання народу Ізраїлю» і попросив Божого прощення «за гріхи, вчинені великою кількістю католиків проти народу заповіту».
Пошук прощення був лейтмотивом служіння Папи Римського Іоанна Павла II з моменту його обрання в 1978 році. Протягом свого служіння він неодноразово приніс вибачення за насильство хрестових походів, за переслідування і масові вбивства французьких протестантів, за засудження Галілео Галілея та антисемітизм. Цей крок був з радістю і вдячністю сприйнятий щирими християнами і людьми доброї волі по всьому світу, закладаючи гарний початок нового тисячоліття, закладаючи жертву Ісуса Христа і Його прощення в початок і основу нового історичного часу.