13 січня 1991 року спроба СРСР силою повернути Литву

January 13, 2021 \ updated February 22, 2024

Рівно 30 років тому відбулася інтервенція радянських військ у Литву з метою її повернення до складу СРСР. Тоді литовцям вдалося захистити свою незалежність, але це вартувало життів її захисників.

Території балтійських держав були захоплені Радянським Союзом пізніше, ніж інші республіки (у серпні 1940-го). В 1940-1950-х в Литві розгортався збройний визвольний рух за незалежність, який, хоча і був придушений, а десятки тисяч цивільних вислані вглиб Союзу, проте скептицизм широких мас населення щодо окупантів залишався поширеним протягом всіх 50 років перебування Литви у складі СРСР.

Литовці, латиші й естонці ще перебуваючи в Радянському Союзі, мали значну частину населення, яка абсолютно не сприймала розчинення свого народу в єдиному радянському народі, а перманентні протестні настрої тут зберігалися ще з 1940-х. В роки «перебудови» ці народи першими скористалися шансом відколотися від Союзу, відновити незалежність і тим самим створити прецедент. У березні 1990 року литовська Верховна Рада ухвалила сміливе рішення про вихід Литви зі складу СРСР.

Відновлена держава відразу стала на шлях повернення до капіталізму, а тому очікувано пережила ріст цін після припинення їх штучного утримування. Це викликало спротив прорадянськи налаштованих громадян, що переросло в політичну кризу. Цим скористався Кремль, щоб повернути Литву до складу Союзу. Інтервенція військ СРСР проходила в знайомий нам спосіб: спочатку прорадянські громадяни скаржаться на хаос і просять Москву навести порядок, а потім «визволителі» встановлюють свою владу.

8 січня на територію Литви з Радянського Союзу введено спецпризначенців КДБ «Альфу» і дивізію десантників із Пскова. Вони мали забезпечити «відновлення Литовської РСР». 10-13 січня основні події розгорнулися у Вільнюсі. Сотні тисяч литовців вийшли на вулиці, щоб захистити свою незалежність. Вони побудували барикади довкола парламенту, основної цілі радянських військ.

Проте окупанти не почали штурмувати Верховну Раду Литви, але націлилися на кілька інших об’єктів, включно із телевізійним центром і телевежою. Штурм цих об’єктів став кульмінацією січневої операції, яка завершилася перемогою литовського народу. В ході штурму телевежі загинули 14 цивільних, ще 800 були поранені (серед яких кілька десятків тяжкопоранених).

Для Литви ці події стали підтвердженням незалежності, а для всього світу сигналом про передсмертні конвульсії Радянського Союзу. Наступ у Вільнюсі засудив Захід та навіть представники окремих республік в СРСР. Протягом 1991-го року про свій вихід з Радянського Союзу оголосили Грузія, Азербайджан, Україна, а потім і усі республіки.

Народи Балтії першими вийшли з СРСР, тим самим показавши іншим приклад. Литва, Латвія й Естонія сьогодні є членами ЄС і НАТО, їм вдалося провести повноцінну декомунізацію, хоча проблема проникнення більшовизму в їх суспільство була значно слабшою, ніж в Україні чи Білорусі. Але балтійські народи показали державам СНД і всьому світу гарний приклад відновлення державного суверенітету, а разом з тим і культурного й економічного відродження.