logo

1 серпня 1556 року мученицею за віру стала сліпа дівчина Джоан Вейст

1 серпня 2018 р. \ оновлено 22 лютого

1 серпня 1556 року мученицею за віру стала сліпа дівчина Джоан Вейст, яка була спалена в англійському містечку Дербі.

Джоан народилася разом зі своїм братом-двійником Роджером у незаможній сім’ї. Дівчина від народження не бачила. Її батько, який виробляв мотузки, навчив її плести і в’язати, що в подальшому дало їй можливість заробляти на життя. Після раптової смерті батьків вона залишилася на утриманні у брата.

Джоан з сім’єю відвідували служіння в церкві св. Петра в Дербі, де богослужіння проходили англійською мовою. Заміна латинської мови на рідну стала одним з досягнень Англії за часів Реформації. Частина життя Джоан пройшла під час правління короля Едварда VI, який сприяв поширенню протестантизму. Сліпа дівчина мала мрію отримати свою власну Біблію, але в ті часи вона була дорогою рідкістю. Та й використання Біблії в англомовному перекладі довгий час заборонялося католицькою церквою і державою під загрозою смерті.

Відкладаючи гроші зі свого заробітку, вона зуміла придбати англомовний Новий Заповіт. Після довгих пошуків старець Джон Гурт погодився читати їй по одному розділу на день. Коли він захворів і не зміг більше цього робити, Джоан просила чи наймала інших людей, сплачуючи їм один пені, що дорівнювало її власному денному заробітку. Слухаючи Слово Боже, вона намагалася його запам’ятовувати і потім багато ділилася ним, цитуючи і виступаючи проти відступлення від біблійної віри.

Коли до влади в Англії по смерті короля прийшла його сестра католичка королева Марія I, то в 1555 році вона домоглася заборони протестантизму і почала переслідування іновірців. Під час її правління були засуджені за віру не менше 284 осіб, серед яких були як відомі і впливові люди – єпископи Томас Кранмер, Х’ю Латімер і Ніколас Рідлі, так і багато простих людей, на кшталт Джоани Вейст.

Джоана була викликана католицьким єпископом Ральфом Бейнсом і канцлером Антонієм Дрейкотом для захисту своєї віри і була засуджена ними за захист англійської мови в богослужіннях, за придбання і читання Нового Заповіту і за заперечення католицької доктрини про втілення Ісуса в хлібі і вині під час ламання хліба.

Суд над нею відбувся у парафіяльній церкві Всіх Святих, після чого вона була спалена в ямі на пагорбі Вітряного Млина. Це місце ще в XIX ст. називалося місцем страждань, а в наші дні у 2017 році на ньому була встановлена ​​спеціальна пам’ятна табличка, що нагадує перехожим про непохитну віру сліпої дівчини.