logo

23 березня 1743 року прем’єра ораторії «Месія»

23 березня 2018 р. \ оновлено 22 лютого
Зображення: Wikipedia.org.

23 березня 1743 року у Лондоні відбулася прем’єра ораторії «Месія» Георга Генделя.

Георг Фрідріх Гендель, всесвітньо відомий німецький та англійський композитор, народився 23 лютого 1685 року. Батьки Георга були глибоко віруючими людьми, мати походила з родини священика. Віра батьків передалася і сину. У 1702 році Георг вступає на юридичний факультет університету Галле, де вивчає богослів’я і право. Однак це було бажанням його батька. Сам же Георг з чотирьох років навчився самостійно грати на клавесині і захоплювався музикою. Паралельно із навчанням Гендель викладає співи у протестантській гімназії, був музичним керівником і органістом в реформаторському зборі.

Після відвідування Італії поселяється в Англії. За вдячну оду на честь королеви Ганни отримав від неї пожиттєву пенсію в 200 фунтів. Знаменитий музикант вшанував особливим гімном висновок Утрехтського миру, який закінчив війну за іспанську спадщину.

Господь обдарував Генделя чудесним талантом, що втілився в красивій і зворушливій музиці, яка надихала як багатьох сучасників великого композитора, так і нині залишається прикрасою будь-якого концерту.

Згадана на початку ораторія «Месія» була шостою роботою композитора у цьому популярному на той час жанрі. Вперше вона була представлена у Дубліні 13 квітня 1742 року. Хоч на початку ораторія не здобула масової популярності, проте на сьогоднішній день стала одним з найбільш популярних хорових класичних творів західного світу.

Текст «Месії», який складався з уривків з Біблії короля Якова (the King James Bible) та версій Псалмів з Книги спільних молитов (Book of Common Prayer), був запропонований англійським поміщиком та прихильником розвитку мистецтва Чарльзом Джененсом. Його задумом було сконцентруватися на тому, щоб зобразити Ісуса як Месію, тому перша частина твору починається з пророцтв Ісаї про Месію. Фінальна третя частина ораторії передає історію воскресіння Христа та Його прославлення у небесах.

Цей чудовий твір, так само як і ряд інших робіт Генделя, є гарним прикладом того, як віра людини може вилитися у яскраве та якісне мистецтво, яке прославляє Небесного Творця та стає перлиною у скарбниці світового мистецтва.

Послухати ораторію можна тут: https://www.youtube.com/watch?v=71NCzuDNUcg