Понад сотня правозахисників та організацій, які відстоюють свободу віросповідання, направили офіційного листа до Сенату США з вимогою підтримати запропоновану Резолюцію Сенату 569, якою буде проголошено важливість захисту релігійної свободи у світі, проголошення її фундаментальним правом та наріжним каменем зовнішньої політики Сполучених Штатів.
Авторами резолюції виступили 4 сенатори, по 2 від кожної партії, тому очікується загальний консенсус щодо ухвалення документа. Вони спираються на вже наявні міжнародні документи, які гарантують право сповідувати будь-яку релігію і, що особливо важливо — мати право навернення в іншу віру та як приватне, так і публічне вираження своєї релігійної приналежності.
У резолюції перераховані найгостріші актуальні загрози релігійній свободі:
- Геноцид Уйгурів у Китаї з 2017 року, а також системні переслідування вірян.
- Загроза смертної кари для немусульман в Афганістані.
- Дискримінаційні закони в Індії та насилля проти релігійних меншин (зокрема, християн).
- Комуністичний гніт християн на Кубі та в Нікарагуа.
- Повна заборона вільної релігійної самоідентифікації у КНДР.
- Геноцид рохінджа в Бірмі та переслідування не буддистів.
- Переслідування в Ірані християн, дервішів та мусульман-сунітів.
- Вбивства, самосуди, насильство щодо немусульман у Пакистані.
- Російська окупація частини України, де росіяни здійснили 43 випадки цілеспрямоване переслідування духовенства та понад 109 тиску на церкви та релігійних діячів, які представляють православних християн, українських греко-католиків, римо-католиків, протестантів, мусульман та Свідків Єгови, а також руйнування понад 500 культових споруд.
- Переслідування греко-католиків, свідків Єгови та деяких мусульман в Росії.
- Системні масові вбивства християн у Нігерії та всьому регіоні Сахель.
- Переслідування алаїтів, християн та друзів у Сирії.
- Насильство хуситів щодо релігійних меншин.
- Напади на християнські заклади в Ефіопії та Судані.
Системне переслідування через релігійну приналежність є реальністю для сотень мільйонів християн у Африці та Азії, різноманітних релігійних меншин у Китаї, а також віруючих людей, які зазнають особливих переслідувань у ході війн. Саме тому правозахисні організації, які надіслали листа з вимогою якнайшвидше ухвалити цю резолюцію, висловили підтримку документа та сподівання, що питання релігійної свободи дійсно буде пріоритетним для американського уряду.
«Ми на власні очі бачили зростаючі загрози релігійній свободі в усьому світі, описані в резолюції. Від тривалих геноцидів і масових звірств, що вчиняються проти груп релігійних меншин, до ув’язнених і вигнаних осіб за їхню віру... У листі висловлюється підтримка прихильниками резолюції та закликається Сенат США прийняти її «швидко», — йдеться в листі до Сенату.
У запропонованих діях американського уряду щодо захисту свободи віросповідання передбачені такі пункти:
- Визнати релігійну свободу як основоположне право людини.
- Засудити всі спроби криміналізувати сповідування певної релігії.
- Гарантувати право переходити з однієї релігії в іншу, публічне чи приватне сповідування віри, а також вільне розповсюдження релігійних навчальних матеріалів.
- Сприяти роботі організацій, які захищають релігійну свободу.
- Використовувати всі наявні дипломатичні важелі та є санкції проти урядів держав, які системно порушують релігійну свободу.
- Розглядати стан свободи віросповідання Україні при виборі пріоритетних партнерів.
- Пропагувати свободу віросповідання як найважливіший пріоритет для Сполучених Штатів у здійсненні зовнішньої політики Сполучених Штатів.
- U.S. Senator Christopher Coons of Delaware | coons.senate.gov
- “There has never been a more critical time to protect religious freedom”: U.S. Senators urged to condemn religious freedom violations | ADF International
- https://www.lankford.senate.gov/wp-content/uploads/2024/02/religious_freedom_resolution_bill_text.pdf