24 лютого 2023 року у річницю російського вторгнення китайське МЗС опублікувало 12 пунктів «мирного плану» щодо війни в Україні. У документі перелічені сумнівні пацифістські кроки, не зазначаєтся факт агресії і засудження воєнних злочинів теж немає.Він вже викликав критику як з боку української влади, так і від європейських та американських політиків.
В першому пункті Китай закликає поважати суверенітет і територіальну цілісність всіх країн. Саме цього стосувався коментар радника США з національної безпеки Джейка Саллівана про те, що «можна зупинитися на першому пункті, який полягає в повазі суверенітету всіх націй».
Однак деякі наступні пропозиції точно не сприяють ані миру, ані повазі до міжнародного права. Пекін закликає припинити вогонь і досягати миру виключно шляхом перемовин (фактично пропонує Мінськ-3), що на ділі означає надати росії час для підготовки наступної агресії та закрити очі на вже вчинені злочини.
В наступному пункті Пекін непрямо висловлює критику Заходу і вимагає «відмовитися від менталітету Холодної війни», бо «безпека регіону не повинна досягатися шляхом зміцнення або розширення військових блоків. Необхідно серйозно ставитися до законних інтересів і занепокоєнь усіх країн у сфері безпеки і належним чином реагувати на них» — йдеться в документі. Цей пункт можна трактувати як визнання прав росії на недопущення вступу України до ЄС та НАТО, що точно відповідає попереднім заявам кремля.
Низка пунктів плану присвячені забезпеченню безпосередніх інтересів Китаю (наприклад, щодо продовження функціонування зернового коридору, збереження ланцюжків постачання). Окрім цього Пекін вимагає ще зняти всі санкції з росії, які «не схвалені Радою Безпеки ООН». Пропозиція абсолютно абсурдна з огляду на право вето росії у Радбезі, а пряме і цинічне її включення демонструє абсолютну байдужість до численних воєнних злочинів в Україні.
Пропозиції Китаю є невигідними для України та відверто проросійськими. Серед 12 пунктів не знайшлося місця засудженню росії, не зазначається, хто саме є агресором, і навіть війна не названа війною, а «українською кризою». Цим планом Китай зрівнює агресора та жертву та демонструє зневагу до українського суверенітету.
Протягом року Китай дотримувався умовного нейтралітету, не підтримував проукраїнські ініціативи в ООН і тим паче не вводив проти росії санкції. Разом з цим, буде неправильно сказали, що Китай обрав бік росії тільки зараз. Якщо повернутися на рік назад, то згадуємо, як 8 лютого 2022 року після зустрічі Сі Цзіньпіна з очільником кремля, вони опублікували «Спільну заяву про міжнародні відносини, що вступають у нову епоху, та глобальний стійкий розвиток». Це була декларація наміру змінити геополітичний порядок денний, усунути лідерство Заходу та переглянути систему міжнародного консенсусу.
Той документ можна назвати програмним затвердженням векторів співпраці між країнами, а також декларацією бачення світової політики авторитарними лідерами. Обидві держави вже багато років знаходяться в опозиції до західного світу і було б дуже наївно сподіватися, що Сі Цзіньпін нічого не знав про агресивні наміри кремля щодо України. Можливо він не сподівався, що російська авантюра із взяттям «Києва за три дні» завершиться актуалізацією можливого розчленування росії, проте Китай точно не збирався перешкоджати чи відмовляти путіна від задуманого.
Україна, Європейський Союз та США очікувано відкинула китайський «мирний план». Однак в історії з активізацією Китаю ще зарано ставити крапку. Американська розвідка стверджує, що в Пекіні серйозно розглядають можливість постачання росії летальної зброї. Ось така китайська миротворчість.
- Мирний план" від Китаю. Кому він вигідний, Україні чи Росії - BBC News Україна
- https://suspilne.media/395696-kitaj-opriludniv-svij-mirnij-plan-sodo-vijni-v-ukraini-so-do-nogo-uvijslo/
- КНР і Росія підписали заяву про спільні геополітичні плани - Християни для України
- Китай розглядає можливість надання РФ летальної зброї – директор ЦРУ | Українська правда