26 червня інформаційна агенція Reuters повідомило, що Офіс з менеджменту та бюджету в Білому домі рекомендував Державному департаменту повністю припинити фінансування майже двох десятків програм з розслідування воєнних злочинів, серед яких і розслідування російських злочинів в Україні.
Найбільшою проблемою є можливе скасування програм Global Rights Compliance та Legal Action Worldwide. Протягом минулих трьох років їх робота полягала в зборі доказів тортур, сексуального насильства й інших злочинів російських окупантів. Де-факто Білий дім зараз намагається повністю перекреслити зусилля викриття і розслідування саме того зла, яке шокувало весь світ навесні 2022 року після деокупації Київщини.
Поряд з цим під загрозою закриття перебуває розслідування злочинів проти людяності у М’янмі (щодо народу рохінджа) і щодо режиму Асада у Сирії. Також у переліку потенційного закриття програми в Іраку, Непалі, Шрі-Ланці, Колумбії, Білорусі, Судані, Афганістані та Гамбії. Деякі програми стосуються злочинів ще 1990-х років, а їх закриття означатиме як перекреслення всієї роботи за ці роки, так і свідоме ігнорування потреби притягнути до відповідальності злочинців.
Теоретично Державний департамент може подати апеляцію, проте наразі немає підстав стверджувати, що для цього знайдеться політична воля. Формулювання рекомендацій мають чітку вказівку: кожна програма має відповідати пріоритетам нинішньої адміністрації, яка полягає в пріоритеті внутрішньої політики й скороченні витрат. На реалістичність закриття цих програм вказує також попереднє березневе рішення США вийти з Міжнародного центру з розслідування російських злочинів проти України. Тоді ж американський Департамент ефективності вже скасував фінансування Лабораторії гуманітарних досліджень, яка займалася пошуком викрадених росіянами українських дітей.
Якщо дане скорочення все реалізують, то це буде аморальний прецедент самоусунення США від розслідування злочинів, а також може означати зниження міжнародної уваги до теми воєнних злочинів (включно з російськими злочинами в Україні, де вже відкрито понад 140 тисяч кримінальних проваджень).
Наразі рішення Вашингтону ставлять під сумнів авторитет США як захисника права, а тим паче як гаранта безпеки. Якщо Сполучені Штати дійсно відмовляться притягнути росіян до відповідальності, це буде свідченням ціннісного приєднання до «вісі зла», бо, як говорить Біблія: «Хто виправдовує несправедливого й хто засуджує праведного — обоє вони гидота для Господа» (Приповісті 17:15).