Сполучені Штати Америки виходять з Міжнародного центру з розслідування російських злочинів проти України. Це ставить під сумнів подальшу участь США у процесах притягнення до відповідальності Путіна та всіх відповідальних за агресивну війну. В адміністрації Трампа, наразі не пояснили причин виходу, посилаючись на необхідність перерозподілу ресурсів. Кілька днів тому американський Департамент ефективності вже скасував фінансування Лабораторії гуманітарних досліджень, яка займалася пошуком викрадених росіянами українських дітей.
У попередні роки США брали активну участь у міжнародних розслідуваннях, сприяючи збору доказів, що загалом відповідало вектору захисту міжнародного права. Американці вперше за десятиліття використали законодавство про воєнні злочини для висунення звинувачень щодо росіян за катування американського громадянина на тимчасово окупованих територіях України. Однак нова адміністрація відходить від цієї політики і скорочує діяльність Групи з аналізу воєнних злочинів, котра займалася координацією зусиль для притягнення до відповідальності керівництва Росії, Білорусі, Північної Кореї та Ірану.
Попри рішення Вашингтону, європейці наразі продовжують захищати важливість процесу проти Росії. Вони підкреслюють, що безкарність агресора лише підвищує ризик повторення подібних злочинів у майбутньому. Підставою для цього є не лише теорія, але довга історія російських злочинів, яка триває значно довше російсько-української війни.
Вихід США з цієї ініціативи є дуже тривожним свідченням відходу від захисту міжнародного права та виглядає як крок до виправдання злочинців і сприяння безкарності. Поряд із новою офіційною риторикою невизнання Росії агресором і злочинцем це вказує на серйозну правову і моральну кризу американців.
Протягом останніх тижнів ми не чули з Вашингтону ані слів засудження російських злочинів, ані дій, направлених на відновлення справедливості. Однак українці чудово пам'ятають злочини проти цивільних: масові страти на Київщині, Харківщині, Херсонщині; постійні обстріли цивільних по всій території України; катування і страти військовополонених; викрадення дітей та буквальне стирання з лиця землі цілих міст.
Нові рішення Вашингтону ставлять під сумнів авторитет США як захисника права, а тим паче як гаранта безпеки. Якщо Сполучені Штати дійсно відмовляться притягнути росіян до відповідальності, це буде свідченням ціннісного приєднання до «вісі зла», бо, як говорить Біблія: «Хто виправдовує несправедливого й хто засуджує праведного — обоє вони гидота для Господа» (Приповісті 17:15). Наразі такий сценарій дійсно можливий з огляду на лояльність нової американської адміністрації до проросійських пропагандистів (як-от Такер Карлсон), а також включення до уряду Роберта Кеннеді-молодшого, який вважає, що не Росія, а Україна є злочинцем.
Наразі головне питання залишається відкритим: чи зможе міжнародна спільнота забезпечити справедливість навіть без підтримки Сполучених Штатів, які є механізми для цього і чи є політична воля однозначного засудження Росії?
- https://suspilne.media/972151-ssa-vijdut-z-miznarodnoi-grupi-aka-rozslidue-zlocin-agresii-proti-ukraini-nyt/
- U.S. to Withdraw From Group Investigating Responsibility for Ukraine Invasion | nytimes.com
- https://nv.ua/ukr/opinion/ssha-podali-signal-putinu-mustafa-nayyem-pro-bezkarnist-zlochiniv-50498434.html
- US Quietly Drops Out of Ukraine War Crimes Probe, Easing Pressure on Putin | Kyiv Post