Прем’єр-міністр Польщі: багато європейських лідерів були спокушені володимиром путіним

August 17, 2022 \ updated February 22, 2024

Польський прем’єр-міністр Матеуш Моравецький в інтерв’ю французькому виданню le Мonde висловився про роль Європейського Союзу у створенні передумов для російського вторгнення в Україну.

«Війна відкрила правду про Європу. Багато європейських лідерів були спокушені володимиром путіним. Тепер вони шоковані. Повернення російського імперіалізму не повинно нас дивувати. Європа опинилася в нинішній ситуації не тому, що була недостатньо інтегрованою, а тому, що вона відмовилася прислухатися до голосу правди», — сказав Моравецький, явно посилаючись на нинішні пропозиції та дискусії в Євросоюзі щодо глибної інтеграції.

Він також наголосив на необхідності правильної оцінки того, що сталося, і визнання помилок, яких допустили неформальні лідери ЄС. Німеччини та Франція продовжують претендувати на політичний і моральний авторитет, але саме ці держави протягом багатьох років ігнорували загрозу від росії. Польський прем’єр-міністр вкотре нагадав, що саме східноєвропейські держави найбільш тверезо оцінювали цю загрозу, коли в Берліні та Парижі політики активно співпрацювали з москвою.

Критика в бік Берліна постійно лунає з уст польських політиків, адже ціннісне протистояння в ЄС продовжується. Цей конфлікт є дуже показовим, але він недостатньо висвітлений в українському інформаційному просторі. Консервативна польська влада вже багато місяців наголошує на ганебний позиції багатьох країн ЄС, які своєю пасивністю та пошуком компромісів підживлювали кремлівську безкарність, а зараз намагаються повчати своїх сусідів і запроваджують антипольські санкції.

Проблема загострюється ще й тому, що таке велике потрясіння як війна актуалізувало питання єдності в ЄС, але глибша інтеграція може відбуватися в умовах лідерства тих самих політичних еліт, які не дали належної оцінки реальним загрозам, але боролися з консерваторами в ЄС. З одного боку, в ЄС широко обговорюється реформа алгоритму ухвалення спільних рішень. Це необхідно, наприклад, для ефективного і своєчасного запровадження санкцій. Проте не знімається з порядку денного питання суверенітетів та фактичної рівності в ЄС, адже за франко-німецького лідерства є велика ймовірність прийняття сумнівних постанов (наприклад, про санкції для Польщі, але без визнання росії державою-терористом).

Голоси про німецький/французький імперіалізм дедалі гучніше звучать від польських політиків. Звичайно, не війна в Україні стала початком критики, але саме вона додала аргументів і прикладів, що підтверджують хибність того шляху, яким йде європейська еліта до сьогодні.

Матеуш Моравецький порівняв нинішню систему впливів у Євросоюзі з олігархією, критикуючи нерівність, яка панує в об’єднанні: «Політична практика показує, що німецький і французький голос мають першочергове значення. Отже, ми маємо справу з формальною демократією та фактичною олігархією, в якій владу тримає найсильніший». Для України ці конфлікти мають стати застереженням і уроком, щоб ми вже вибудовували таку систему взаємовідносин з ЄС, за якої будуть враховуватися наші інтереси і особливо наша роль у захисті Європи.