Криза на польсько-білоруському кордоні: з’явилися «зелені чоловічки»

November 6, 2021 \ updated February 22, 2024

Пік міграційної кризи в Європі припав на 2015-2016 рік, але з того часу рух нелегальних мігрантів не припинилися. Сьогодні одним з епіцентрів прикордонного напруження є кордон між Польщею та Білоруссю. Це викликано не стільки великим потоком біженців, скільки політикою Мінську та гібридною агресією проти Польщі та ЄС.

3-го листопада Польща звинуватила Білорусь в організації збройного вторгнення через кордон. За даними Міністерства національної оборони, в середу прикордонники виявили групу з близько 250 іммігрантів, яких охороняли білоруські солдати. Вони затиснули мігрантів з метою виштовхати за кордон та погрожували польським прикордонникам відкриттям вогню.

Того ж дня біля кордону (поблизу Біловежі) відбулася ще одна провокація білоруських служб. Приблизно за 200 метрів від кордону польські солдати помітили трьох озброєних людей у формі без розпізнавальних знаків. Хоча офіційний Мінськ відхрещується від «зелених чоловічків», проте поляки вже згадали, що в Білорусі зброю в магазинах не може купити кожен охочий, а тому ці люди явно пов’язані з державними органами. За словами заступника глави МЗС Пьотра Вавжика, такими діями білоруський режим перевіряє герметичність польського кордону.

Ще з 2 вересня через міграційний тиск у прикордонній зоні з Білоруссю у 183 населених пунктах на Підляшші та Люблінщині введено надзвичайний стан, який діє донині. Із серпня біля кордону сконцентровано близько 30 тисяч нелегалів (переважно із Іраку та Афганістану), яких білоруська влада намагається виштовхати далі на Захід. Більшість спроб прорвати кордон припали на жовтень, а в листопаді ситуація стала особливо небезпечною. На тлі загострення відносин між країнами польський сейм ухвалив рішення про побудову паркану на межі з Білоруссю.

В час кризи, коли білоруський кордон зазнав нападу, польська опозиція зайняла зовсім не державницькі позиції. Громадянська платформа та ультраліві звинувачують провладну Право і Справедливість у «нелюдському поводженні з мігрантами», що проявилося в недопущенні перетину кордону нелегалами.

Ліволіберали з партії «Весна» навіть долучилися до організації у Варшаві маршу на підтримку мігрантів. Демонстранти скандували: «На знак солідарності з біженцями» та «Відкрийте кордони, закрийте уряд!». Також вони несли транспаранти «Досить жорстокості», та «Я прийму біженців, я поверну расистів». Як бачимо, ліві в Європі солідарні у своїй зневазі до державних кордонів.

Криза на польсько-білоруському кордоні загрожує і Україні. Дозвіл на пересування мігрантів до кордону сусідніх держав може використовуватися як ще один вид гібридної зброї. Зважаючи на відсутність належного облаштування українсько-білоруського та значної частини українсько-російського кордону, даний механізм тиску може бути застосований і до України.