Джо Байден в епіцентрі критики за Афганістан

August 17, 2021 \ updated February 22, 2024

Експрезидент США Дональд Трамп закликав чинного американського лідера Джо Байдена піти у відставку після катастрофічного падіння уряду Афганістану та здачі столиці талібам. Окрім поразки в Кабулі він згадав інші провали адміністрації: прикордонну кризу з мігрантами, неналежну роботу в боротьбі з пандемією, ослаблення економіки (особливо енергетичної галузі).

Кабул був останнім великим містом в Афганістані, яке зазнало нападу талібів. Наступ розпочався кілька місяців тому, але останнім часом прискорився, коли ісламісти захоплювали регіони один за одним. За останні кілька днів лунає дуже багато критики в бік адміністрації Байдена щодо провалу місії США в Афганістані. Не покращують ситуацію і публічні заяви Білого дому, які вирізняються непослідовністю і проводяться без можливості діалогу між президентом і журналістами.

Після того, як таліби повністю захопили країну, Байден виголосив провокативну 19-хвилинну промову, в якій звинуватив афганську армію, державне керівництво та адміністрацію Трампа в гуманітарній катастрофі. Разом з цим, повністю виправдовував свої дії, хоча військові радники пропонували вивід армії за іншим сценарієм. Звернення пана Байдена відбулося після драматичного дня в міжнародному аеропорту Кабула, кадри з якого облетіли весь світ.

«У будь-якому разі, події минулого тижня підтверджують, що припинення військової участі США в Афганістані саме зараз було правильним рішенням. Американські війська не можуть і не повинні воювати у війні і гинути у війні, в якій афганські сили не готові боротися за себе», — сказав Байден.

Рішення про вивід військ з Афганістану було ухвалене кілька років тому і поетапно реалізовувалося щороку. Сьогодні не стоїть питання потрібно виводити чи ні. Ключова дилема в тому, як, коли і з якими наслідками це робити. Те, як це зробила чинна американська адміністрація, свідчить про перекреслення всієї місії 20-ти років, а тому можна впевнено сказати, що демократи пішли за найгіршим сценарієм.

Критика в бік Вашингтону посилюється і через попереднє надання неправдивої інформації. Джо Байден до останнього заявляв про контроль над ситуацією та сильну армію, здатну зупинити Талібан, але в лічені дні всі сподівання на опір талібам розсипалися. Події минулих тижнів – це абсолютний провал і дискредитація можливості США реалізувати оголошені цілі.

На початку президентської каденції Джо Байден позиціював себе як досвідчений експерт із зовнішньої політики і заявляв, що «Америка повернулася» у світову політику. Вже через пів року ми спостерігаємо скасування санкцій проти компаній, що будували «Північний потік» та повернення американських літаків із сотнями біженців на борту (і за бортом).

Зараз президент США обіцяє «швидку і рішучу» відповідь, якщо таліби нападуть на громадян США чи спробують зірвати процес евакуації. Однак необхідних ресурсів для організації такого спротиву у американців уже немає, а тому заяви Байдена є скоріше формальним заспокоєнням.