Польща та Угорщина домоглися вилучення згадки про ґендер в декларації ЄС

May 10, 2021 \ updated February 22, 2024

Польща та Угорщина спільно домоглися вилучення згадки про ґендер в декларації про розвиток соціальної згуртованості в Європейському Союзі. В португальському місті Порто зібралися представники 27 країн-членів для напрацювання плану соціальної підтримки громадян ЄС під час пандемії.

В ході напрацювання спільної декларації виникла дискусія щодо доцільності використання надто широкого терміну «ґендерна рівність» у підсумковому документі. Прибувши на саміт у Порто, прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан заявив, що до чоловіків і жінок слід ставитися однаково, але «єдина складність полягає у використанні терміну “гендер”». Так звана декларація Порту мала на меті «сприяти гендерній рівності та справедливості для кожної людини в нашому суспільстві», однак фінальний варіант документу не містить терміну «ґендер».

Польща та Угорщина відмовилися визнавати різницю між біологічною статтю та соціальною статтю (ґендером), що неабияк розлютило ліве крило учасників конференції. Принциповість прихильників включення «ґендеру» базується на значно ширшому його трактуванні, яке охоплює питання відстоювання інтересів трансгендерів і ЛГБТ-спільноти.

Представники двох східноєвропейських країн стверджують, що це не відповідає їхній правовій та конституційній системам. Країни заявляють, що Європейська Комісія та деякі держави-члени тиснуть на них, щоб вони прийняли те, що суперечить цінностям їх народів.

Утримати натиск з Брюсселю Польщі та Угорщині непросто, але наразі їх основним союзником є власний народ, адже в обох державах значна частина населення не сприймає ґендерну ідеологію, що бачимо в підсумках місцевих та загальнонаціональних виборів. Консервативні уряди Польщі й Угорщини перебувають під шаленим тиском через позицію по ґендерному питанню.

Особливо непросто польським містам, що входять до зон, вільних від ЛГБТ. Десятки міст і містечок в ПІвденно-західній частині Польщі ще два роки тому ухвалили декларації про неприйняття ЛГБТ-ідеології. Це був символічний крок, за яким жодним чином не слідувало створення небезпечних умов проживання для гомосексуалістів, однак сам факт існування таких зон розлютив деяких іноземних політиків та європейських чиновників. Вони вважають, що ухвалені в Польщі декларації нібито є формою дискримінації, бо не дають місцевій владі відкрито підтримати чи взяти участь в так званих «прайдах». Критика польських зон, вільних від ЛГБТ, з часом переросла до бойкоту співпраці з цими містами, що негативно позначилося на їх економіці.

Хоча вилучення небажаної термінології є, хоча й маленькою, але перемогою, однак для більш постійних і суттєвих змін Польщі й Угорщині потрібні ще союзники всередині ЄС. Іноді в ґендерних конфліктах Словаччина та Болгарія голосують разом із Польщею та Угорщиною, проте їх ситуативної підтримки не достатньо.Попри популярність правоцентристів і помірних консерваторів, серед правлячих партій реальних консервативних однодумців східноєвропейських держав наразі немає.

Джерела:

https://www.yahoo.com/news/poland-hungary-push-against-gender-100611204.html

https://euobserver.com/news/151798

https://www.reuters.com/world/europe/poland-hungary-push-against-gender-equality-eu-social-summit-2021-05-07/