В Польщі пройшла міжнародна конференція за свободу віросповідання

November 19, 2020 \ updated February 22, 2024

16-17 листопада в Польщі пройшла Міністерська конференція за свободу віросповідання. Цьогорічний захід відбувається вже втретє (минулого року пройшов у Вашингтоні).

У роботі конференції взяли участь представники майже 60 держав та міжнародних організацій, включно з міністрами закордонних справ та спеціальними посланцями за свободу віросповідання. На сесіях, серед інших, були присутні представники ООН, Американської комісії з питань релігійної свободи, експерти Польського інституту міжнародних відносин та представники ОБСЄ. Поряд з десятками політиків та громадських діячів взяли участь міністр закордонних справ Збігнєв Рау та американський державний секретар Майк Помпео.

«Напади на релігійну свободу фактично є нападами на одне з найбільш фундаментальних прав людини», — заявив Помпео. На другий день конференції особливу увагу він приділив питанню захисту переслідуваних християн в державах, де офіційна влада не дотримується принципу свободи віросповідання (насамперед, Китай, Північна Корея та Іран).

Ця проблема піднімалася і міністром закордонних справ Польщі Збігнєвом Рау: «У Китаї вони переслідування спрямовані проти християн, мусульман і буддистів. Іран затримував представників релігійних меншин, а Північна Корея санкціонувала катування та страти віруючих навіть за володіння Біблією».

Та разом з цим держсекретар Помпео висловив сподівання на досягнення прогресу в забезпеченні свободи віросповідання через залучення громадянського суспільства та співпрацю державних органів із громадськими організаціями, що захищають вірян. Також він вкотре наголосив на пріоритетності релігійних прав для уряду США.

За роки президентства Дональда Трампа захист свободи віросповідання був одним із ключових напрямків зовнішньої політики Цьому особливо сприяв віцепрезидент Майк Пенс (який є практикуючим та ревним християнином). Саме він пролобіював виділення допомоги США іракським християнським меншинам, яких переслідувала Ісламська держава, та сприяв тому, щоб Америка взяла на себе провідну роль у поширенні свободи віросповідання у світі та допомозі християнам, які страждають за свою віру (в тому числі через подібні конференції).

Якщо Джозефа Байдена офіційно оголосять переможцем президентських виборів, то це може призвести до серйозних наслідків як для християн в США, так і в тих державах, де влада переслідує вірян. Це стосується, перш за все, скасування допомоги Трампа/Пенса для християн в Іраку (демократами неодноразово критикувалася ця допомога, яку вони трактували як «провокацію» проти мусульман), відновлення тиску на держави Східної Європи, які протистоять гендерній ідеології, а також скасування дозволу посилатися на релігійні мотиви при відмові християн співпрацювати з ЛГБТ-спільнотами.