Нобелівську премію миру отримала Міжнародна продовольча програма

October 10, 2020 \ updated February 22, 2024

Тиждень, що минає, отримав статус «нобелівського», бо за останні кілька днів вже були вручені Нобелівські премії по медицині, фізиці, хімії, літературі. Також щороку Нобелівський комітет нагороджує організацію чи людину, яка в поточному році найбільше сприяла забезпеченню миру у світі.

Минулого року премією нагородили прем’єр-міністра Ефіопії та євангельський християнин Ахмед Абійя, який врегулював конфлікт з сусідньою Ефіопією. Цьогорічне оголошення рішення Нобелівського комітету відбулося минулої п’ятниці, 9 жовтня, в Норвегії.

Лауреатом Нобелівської премії миру стала Всесвітня продовольча програма «за зусилля в боротьбі з голодом, за внесок у формування умов для миру в районах, що постраждали від конфлікту, і за рушійні заходи щодо запобігання використання голоду як зброї війни та конфлікту».

Всесвітня продовольча програма — це організація, що входить в структуру ООН та виконує гуманітарні функції задля запобігання та боротьби з голодом у всьому світі. Кожного року мільйони голодуючих людей отримують безкоштовну продовольчу допомогу. Однак цьогоріч Нобелівський комітет відзначив і власне миротворчу функцію організації, адже нерідко в ході військових конфліктів продовольче питання стоїть дуже гостро.

Співпраця України з Всесвітньою продовольчою програмою триває з 2014 року, від початку російсько-української війни. В першу чергу, ВПП надає допомогу найвразливішим групам населення (пенсіонери, діти, інваліди), а також цивільним, що залишаються в прифронтових населених пунктах, і мають труднощі з відвідуванням магазинів та ринків через бойові дії.

Цьогоріч благодійна робота продовольчої програми ООН набула особливої актуальності. 2020 рік став викликом для мільйонів людей по всьому світі, адже пандемія — це не лише вірусна загроза здоров’ю людства, але й наймасштабніша міжнародна криза з часів Другої світової війни. Щодня оновлюється українська та світова статистика захворюваності і смертності від Ковід-19, але ми не маємо повних даних щодо постраждалих від пандемії.

Внаслідок карантинних заходів (жорстких та не дуже), обмежень на міжнародні поїздки і економічного колапсу мільйони людей опинилися в епіцентрі гуманітарної катастрофи. Особливо помітно це по так званих державах «третього світу». Ще на початку року керівник Всесвітньої продовольчої програми Девід Бізлі виступив в Радбезі ООН з невтішними прогнозами щодо зростання кількості людей, які голодують, майже вдвічі. Тоді він назвав прийдешню катастрофу «голодом біблійного масштабу».

Хоча більшість українців в період пандемії не мали катастрофічних продовольчих проблем, однак деякі найбільш незахищені верстви населення зіштовхнулися з неабиякими труднощами. Найперше, слід згадати людей, чий дохід прямо залежав від стабільності економічної ситуації та мобільності населення. До карантину ще додалися обмеження перетину кордону, що стало викликом для тисяч заробітчан та сезонних працівників (згадати варто і досить низькі врожаї деяких культур, спричинені аномально теплою зимою).

Найбільші труднощі довелося пережити людям, які повністю залежать від зовнішніх обставин. Тяжкохворі, самотні й малозабезпечені люди, безхатьки. Всі вони особливо потребували підтримки й допомоги. Звичайно, Всесвітня продовольча програма не може охопити кожного, однак в Україні є чимало релігійних, громадських організацій та просто небайдужих людей, які систематично або точково турбуються про багатьох з цих людей.