В США КОНГРЕСМЕНИ ПІДТРИМАЛИ ЧИННУ ЗАБОРОНУ ЕКСПЕРИМЕНТІВ НАД АБОРТОВАНИМИ ДІТЬМИ

April 17, 2020 \ updated February 22, 2024

В багатьох країнах науковці зараз працюють над винайденням дієвої та безпечної вакцини проти Covid-19. Однак в процесі її створення перед ними можуть постати серйозні етичні виклики. Річ у тім, що перед тестуванням на людях потенційну вакцину тестують на тваринах та людських тканинах. Іноді для цього використовують частини абортованих дітей,

15 квітня понад 130 конгресменів задекларували підтримку забороні на експлуатацію плодів після аборту задля недопущення використання клітин абортованих дітей в процесі виготовлення вакцини проти коронавірусу. Вони закликали Дональда Трампа “підтримувати свою політику заборони дослідження тканин плода та перенаправляти кошти на етичні, успішні альтернативи боротьбі з COVID-19”.

Ще восени 2018 року адміністрація Трампа видала указ заборонити використовувати тканини людського плода в ході лабораторних експериментів для всіх державних закладів. Приватні отримували обмеження шляхом надання ліцензії на діяльність, для отримання якої потрібно було пройти етичну перевірку, яка виключала експерименти над тканинами плода. Тоді Департамент охорони здоров’я та соціальних служб заявив про свою нову політику “сприяння гідності людського життя від зачаття до природної смерті”, яка є одним з найважливіших пріоритетів адміністрації Трампа. На ухвалення цього рішення вплинули консерватори в оточенні американського президента, а також про-лайф групи, які борються із комерціалізацією післяабортного використання тіла дитини.

Однак в процесі винайдення і тестування вакцини проти коронавірусу знову постало питання дозволу чи заборони використання плодів абортованих дітей для досліджень. Ініціатори зняття обмеження наприкінці березня направили листа міністру охорони здоров’я та соціальних служб Алексу Азару, в якому стверджували, що такі дослідження можуть пришвидшити винайдення ефективного лікування коронавірусу. Прихильники використання клітин плода людини – низка парламентарів-демократів на чолі з Джаредом Хаффманом (Каліфорнія), Яном Шаковським (Іллінойс) та Діаною Дежет ( Колорадо), яких підтримали деякі вчені та адвокати.

Вони виступили з критикою заборони на експлуатацію тіл абортованих дітей, мотивуючи це пришвидшенням винайдення вакцини: “Через ваші обмеження Національний інститут здоров’я не в змозі використовувати тканини плода людини для розробки моделей тканин з COVID-19, на яких можна протестувати потенційні вакцини та способи лікування, щоб уповільнити або навіть покінчити з цією глобальною кризою здоров’я. Ця бездіяльність може поставити американців під загрозу захворювання або смерть від COVID-19”

В цьому протистоянні демократи маніпулюють етичними темами (чим швидше вчені винайдуть дієву вакцину тим менше людей помре від коронавірусу). Але основний конфлікт двох позицій полягає все-таки у визнанні чи не визнанні плода людиною. Для прихильників абортів тканини абортованої дитини, що можуть використовуватися вченими – це всього лише біоматеріал. Натомість для противників вбивства дітей, які наполягають на трактування переривання вагітності саме як вбивства, використання тіл аботованих дітей є аморальним, адже медицина повинна зберігати життя, а не забирати.

Питання, що зараз активно обговорюється в США, стосується і України також, бо використання тканин абортованих дітей в нашій країні залишається легальним. Цей процес регулюється Наказом Міністерства охорони здоров’я №630, “Про затвердження порядку проведення клінічних випробувань тканинних і клітинних трансплантатів та експертизи матеріалів клінічних випробувань”. Підставою для цього наказу слугує легальність абортів в Україні до 22 тижнів. На жаль український про-лайф рух значно поступається аналогічним в США чи інших державах Східної Європи. Актуальність і потужність про-лайф організацій залежить, насамперед, від активності християн та їх спроможності захищати життя від моменту зачаття і до природної смерті, а тому це має ще раз спонукати нас протистояти абортам в Україні