6 червня 1944 – початок висадки союзних військ у Нормандії

June 6, 2019 \ updated February 22, 2024

Сьогодні відзначається 75-та річниця відкриття другого фронту в Європі. 6 червня 1944 року увійшло в історію як «День Д» – початок висадки союзних військ на березі Нормандії.

Операція планувалася майже півтора року. Для забезпечення раптовості відкриття другого фронту з метою дезінформації противника були розроблені операції фейкового вторгнення: «Уодем» (планування висадки в Бретані), «Тіндалл»(імітація вторгнення в Норвегію) та «Старкі» (дезінформаційна операція із вторгнення в районі Па-де-Кале).

За декілька місяців до «Дня Д» американські десантники прибули у Великобританію, де пройшли посилену військову підготовку. Висадка планувалася на 5 червня, проте через погодні умови була відкладена на добу.

Відкриття другого фронту розпочалося 6 червня 1944 року з безпосередньої висадки на пляжах Нормандії (операція «Нептун»). Це була найбільша в історії десантно-морська операція, яка забезпечувалася повітряною підтримкою союзної авіації. В ній брали участь військовослужбовці з США, Великобританії, Канади, Австралії, Нової Зеландії та інших держав (всього 14), а також учасники «Вільної Франції» на чолі з Шарлем де Голлем. Американські війська очолював головнокомандувач сил Антигітлерівської коаліції в Європі Дуайт Ейзенхауер; британцями ж керував фельдмаршал Бернард Монтгомері. Їх завдання полягало у формуванні плацдармів для подальшого просування піхоти і танкових військ, що було виконано та вже до кінця літа 1944-го війська союзників увійшли в Париж, а в грудні звільнили всю Францію.

Не можна не сказати й про зворотній бік визволення Західної Європи.. Доки американці та британці штурмували пляжі в Нормандії, місцеві французькі партизанські загони не відзначалися великою чисельністю, а опір німецьким окупантам не мав масового характеру. Тут мова йде не лише про підтримку маріонеткового уряду Віші, але й про загальну пасивність суспільства в роки нацистської окупації. Далеко не всі французькі чоловіки поспішали вступати в ряди макі (партизани Руху опору), а чимало навіть служили в рядах військ СС.

Запеклі бої в Нормандії літа 1944-го знайшли своє відображення в масовій культурі. Відзнято чимало фільмів та серіалів, присвячених подіям «дня Д» та просуванню Другого фронту. Історики продовжують досліджувати та реконструювати подробиці й хід подій 75-річної давнини, що свідчить про неабиякий інтерес до однієї з найвдаліших наступальних операцій Другої світової війни.

Звільнення міст і сіл Західної Європи вартувало сотень тисяч життів солдатів союзних армій. Більшість з них залишили домівки за океаном і вже ніколи не побачили своїх рідних. Навіть більшість з тих, хто пройшли бої у Франції, Бельгії та Німеччині, не відразу повернулися додому, але продовжили боротьбу проти Японії на тихоокеанському полі бою. Сотні тисяч батьків, синів і чоловіків віддали життя задля звільнення чужих Батьківщин, задля кращого майбутнього тих, кого вони навіть ніколи не знали.