30 березня 1867 року – продаж Аляски і Алеутських островів

March 30, 2019 \ updated February 22, 2024

30 березня 1867 року в Вашингтоні був підписаний договір про продаж Російською імперією Аляски і Алеутських островів Сполученим Штатам Америки.

Першими росіянами, які ступили на береги Аляски стали учасники експедиції на чолі з Михайлом Гвоздьовим у 1732 році. Пізніше дослідження продовжилися експедицією датчанина Вітуса Берінга, який знаходився на службі в російському флоті. З 1799 року на Алясці була організована діяльність Російсько-американської компанії, за діяльності якої створювалися населені пункти і відбувалося первинне освоєння цих земель.

Однак Аляска залишалася майже неосвоєною регіоном. У 1867 році російський уряд вирішує продати Аляску Сполученим Штатам. Сьогодні російські історики намагаються показати якісь теорії змов, так як продаж здійснювався таємно. Однак рішення приймало вище керівництво імперії, серед яких імператор Олександр II і його молодший брат Костянтин, міністр закордонних справ Горчаков і ін. Тому посилатися на змову не доводиться.

Причинами продажу вважається страх Російської імперії втратити ці території даром. Попередні війни, перш за все Кримська війна і військові дії на Балтиці і Камчатці показали відносну слабкість російських військ і флоту. Економіка імперії переживала кризу. Зовнішня заборгованість становила 1,5 млрд руб. До того ж в першій половині 1860-х імперія повинна була спрямовувати величезні кошти на придушення повстання 1863-1864 рр. і подальшу русифікацію західного краю. Росія повинна була пожертвувати Аляскою, щоб утримати у своїх руках західні землі. Не бачачи перспектив змісту Аляски і прагнучи підлатати бюджет, імперії російське керівництво вирішує продати американські землі. Сполучені штати заплатили 7,2 млн доларів за території в 1,5 млн км2.

Незабаром придбання землі окупилося завдяки розробці нафтових і золотих запасів. У 1896 році на Алясці почалася «золота лихоманка», в результаті якої регіон отримав прискорений розвиток. У 1959 році Аляска стала самостійним 49-им штатом у складі США. Сьогодні очевидно, що придбання цих земель стало мудрим кроком американського керівництва як з геополітичної, так і економічної точки зору.