4 лютого 1555 року спалений Джон Роджерс

February 4, 2018 \ updated February 22, 2024
Зображення: Wikipedia.org.

4 лютого 1555 року спалений Джон Роджерс, перший англійський протестантський мученик з числа багатьох інших проповідників Реформації в Англії, які стали жертвами анти-протестантської політики католички Марії І Тюдор. Найбільшим досягненням Джона Роджерса була участь у виданні першої офіційно визнаної повної англомовної Біблії – Біблії Томаса Метью у 1537 році.

Спочатку він був католицьким священиком, проте потім під впливом Вільяма Тіндейла, з яким зустрічається в Антверпені під час свої служби у якості капелана для англійських торговців, він приймає протестантизм та одружується з Адріаною де Вейден. Дуже скоро Тіндейл помирає, передавши до цього Роджерсу свої манускрипти на зберігання. Це були переклади біблійних книг від Ісуса Навина до 2 Хронік на англійську мову. Маючи такий цінний матеріал, Роджерс доклав зусиль, аби праця Тіндейла не була марною – протягом наступних 12 місяців він працює над тим, щоб зібрати повне видання англійської Біблії. Він зробив це, використовуючи тексти Тіндейла, Ковердейла та інші нотатки.

Тіндейл був оголошений єретиком, і його ім’я не можна була використати у назві Біблії. Роджерс не міг чесно претендувати на те, щоб назвати роботу своїм іменем, і тому він використовував псевдонім – Томас Метью. Коли єпископ Кранмер побачив видання нової Біблії, він був так захоплений ним, що попросив канцлера Томаса Кромвеля дізнатись, чи зможе король його ліцензувати. Генріх VIII зробив це, Біблія Метью стала першою офіційно затвердженою версією англомовної Біблії.

Роджерс протягом трьох років був залученим у роботу Віттенберзького університету, де він став близьким другом Філіпа Меланхтона та інших провідних діячів ранньої Реформації. Потім він чотири з половиною роки був керівником лютеранської церкви на півночі Німеччини.

У 1548 році він повертається до Англії, і навіть коли до влади прийшла Марія Тюдор, він продовжує проповідувати «справжнє вчення, яке навчали в дні короля Едварда», і наставляє своїх слухачів проти «шкідливого папства, ідолопоклонства та забобонів». Не дивно, що з такою риторикою він дуже скоро опиняється за ґратами.

Відмовившись зректися від своїх поглядів та повернутися у лоно католицької церкви, Джон Роджерс був спалений як єретик, залишивши після себе вагому спадщину, яка дала поштовх для подальшого розвитку перекладів Біблії на народну англійську мову.

Ще про одного мученика тих часів, Джон Хупера, ми писали нещодавно, про що можна прочитати тут: https://c4u.org.ua/29-sichnia-1555-roku-dzhon-huper-zasudzhenyj-za-svoyu-viru/