11 січня 1989 року Рональд Рейган виголосив своє прощальне звернення до американської нації

January 11, 2018 \ updated February 22, 2024
Зображення: Upload.wikimedia.org.

11 січня 1989 року Рональд Рейган виголосив своє прощальне звернення до американської нації, у якому підсумував 8 років свого президентства.

Він звернув увагу на те, що за цей час цінність свободи знову була відкрита багатьма американцями і люди з інших країн часто називають їх «вільними людьми» («freedom man»). Рейган звернув увагу на два великих тріумфи, які сталися під час його президентства – оздоровлення американської економіки і оздоровлення моралі. Америку знову почали поважати в світі і дивитися як на лідера. Деякі назвали ці позитивні зміни «революцією Рейгана», але, на думку самого Рональда Рейгана, це було просто новим відкриттям тих цінностей і здорового глузду, якими американці користувалися протягом двох попередніх століть.

Рейган зазначив, що коли прийшов в політику в 1960-х, то помітив, що уряд підбирав до своїх рук все більше впливу над громадянами: через підвищення податків і регулювання економіки і життя людей, зменшуючи рівень свободи. Тому, ставши президентом, першим ділом він прагнув відновити той рівень громадянської свободи, який був вкрадений урядом до нього.

Рейган говорив у своєму зверненні, що «немає нічого менш вільного, ніж чистий комунізм». У той же час він зазначив, що в останні роки відбулося значне зближення з СРСР, так як міжнародна політика перестала будуватися на словах і обіцянках, а стала ґрунтуватися на справах. Результатом такої політики стало встановлення миру в районі Перської затоки, виведення радянських військ з Афганістану, в’єтнамських – з Камбоджі і кубинських – з Анголи.

Комуністи обіцяли зробити світ кращим і вільним, але навіть свої люди в них жили в ГУЛАГу. Комуністичний погляд на свободу та американський, побудований на християнських цінностях, – дуже різні.

Вся промова Рейгана була пронизана великою любов’ю до американського народу і всі свої досягнення він не вважав своїми, але досягненнями народу. Застерігаючи в останніх словах свій народ, Рейган виголосив, що раніше Америка будувалася на образах, що прославляли патріотизм, свободу і демократичні цінності, добре ставлення один до одного, але останнім часом культура змінюється, тому «нам необхідно навчати історії, що базується не на тому, що модно, а на тому, що важливо – наприклад, чому пілігрими припливли до Америки, … ». І далі він продовжував: «Кілька останніх днів я розмірковував над словами «місто, що сяє на вершині гори». Ця фраза походить від Джона Уінтропа, який записав її, щоб описати Америку, яку він уявляв. Його уявлення важливе, оскільки він був одним з перших пілігримів, одним з перших «вільних людей». Він приплив сюди на тому, що ми сьогодні назвали б маленьким дерев’яним човном; і як інші пілігрими, він шукав будинок, який був би вільним».

І далі Рейган пояснив, що мав на увазі він, коли протягом свого президентства говорив про «сяюче місто» – «це високе і гідне місто, зведене на скелі, міцнішій за океан, відкрите усім вітрам, благословенне Богом, яке утворює одну команду з людьми будь-якого роду, які живуть в гармонії і мирі; місто з вільними гаванями, відомими підприємництвом і креативністю. І якщо там повинні бути міські стіни, ці стіни мають двері і ці двері відкриті для кожного, хто має волю і бажання серця потрапити сюди. Ось як я бачив його і все ще бачу».

Саме, за Рейгана відбулося певне християнське відродження Америки, і в цьому чимала заслуга самого американського президента, який був глибоко віруючим і прагнув свідчити про це всім своїм життям.

З самим текстом звернення Рейгана англійською можна ознайомитися тут: http://www.presidency.ucsb.edu