10 років тому росіяни збили малайзійський Boeing 777

July 17, 2024

17 липня 2014 року росіяни збили Boeing 777 компанії Malaysia Airlines, що летів рейсом MH17 з Амстердама до Куала-Лумпура. Літак упав неподалік села Грабове Донецької області. Всі пасажири та екіпаж загинули. Кількість жертв становила 298 осіб. Трагедія стала однією з найрезонансніших авіакатастроф в історії, викликавши численні міжнародні розслідування та судові процеси. Але чи спрацювало правосуддя і, чи покарані винуватці?

В ході Антитерористичної операції на Донбасі навесні-влітку 2014 року Україна зазнала авіаційних втрат. Проросійські бойовики збили два гелікоптери Мі-24 поблизу Слов’янська, літак Іл-76 біля Луганського аеропорту і транспортний літак Ан-26. Останній ворог збив безпосередньо з території Росії. Після цього Україна частково обмежила польоти, піднявши межу до 9750 метрів.

17 липня був збитий пасажирський літак на висоті 10 600 метрів. Близько 16:40 російський диверсант Ігор Безлєр відзвітувався своєму куратору з ГРУ Василю Гераніну про збитий літак, однак попередньо назвав його «українським  АН-26». О 17:50  того ж дня в групі «Зведення від Стрєлкова Ігоря Івановича» з’явилося подібне повідомлення «У районі Тореза тільки що збили літак Ан-26, валяється десь за шахтою Прогрес. Попереджали ж — не літати в «нашому небі». Коли виявилося, що це малайзійський пасажирський літак, то повідомлення було видалене.

Російський бойовик тримає іграшку, виявлену на місці падіння уламків літака

З дня катастрофи Україна звинуватила в збитті літака Росію, а Кремль намагався створити альтернативну версію, щоб перекласти вину на Україну. Розслідування проводила міжнародна слідча група (JIT), до складу якої увійшли представники Нідерландів, Австралії, Малайзії, Бельгії та України. У жовтні 2015 року Нідерландська рада безпеки оприлюднила звіт, у якому зазначалося, що літак був збитий російською ракетою, випущеною з комплексу «Бук».

У червні 2019 року, JIT офіційно звинуватила у причетності до збиття літака трьох російських громадян – Ігоря Гіркіна, Сергія Дубінського та Олега Пулатова, а також одного українця (який воював проти України) – Леоніда Харченка. У листопаді 2019 року частину обвинувального висновку у справі передали до суду Гааги.

Судовий процес у справі MH17 розпочався у березні 2020 року в Нідерландах. Основними обвинуваченими були Гіркін, Дубінський, Пулатов і Харченко, але очікувано ніхто з них не збирався прибувати на суд. Вирок у цій справі світ побачив у листопаді 2022 року: троє обвинувачуваних Гіркін, Дубінський і Харченко, визнані винними у збитті літака та вбивстві 298 людей. Вони були засуджені до довічного ув'язнення. Олег Пулатов був виправданий через недостатність доказів його прямої причетності до злочину.

Що ми маємо в підсумку?

Жоден із засуджених не був переданий в руки міжнародного трибуналу. Леонід Харченко і Сергій Дубінський перебувають на волі в Росії, а ось Ігор Гіркін справді потрапив до в’язниці, проте тут є нюанс. У січні 2024 року Московський міський суд РФ засудив Гіркіна (Стрєлкова) до 4 років колонії загального режиму за статтею про заклики до здійснення екстремістської діяльності в Інтернеті. Цей приклад досить іронічний, однак ілюструє жорству реальність: можна провести прозоре розслідування, суд з дотриманням всіх правил і процедур, можна винести справедливий вирок, однак доки немає справді дієвого механізму фізичного арешту злочинця, справедливість досягти не можливо.