10 березня 1748 року навернувся у християнство Джон Ньютон

March 10, 2024 \ updated March 9, 2024

10 березня 1748 року відбулося навернення відомого псалмоспівця та аболіціоніста Джона Ньютона. Життя цього англійця докорінно змінилося після дивовижного порятунку під час шторму, що спонукало його служити Богу та боротися проти работоргівлі. Докорінну переміну в своєму житті Ньютон оспівав у пісні «О, Благодать» (Amazing Grace).

Джон Ньютон народився у Лондон 1725 року в сім’ї капітана корабля. З підліткового віку він служив на кораблі свого батька, однак пізніше потрапив на службу до військово-морського флоту, де мав конфлікти з капітаном та командою. Як моряк він пережив багато випробувань, однак переломним моментом став шторм 10 березня 1748 року.

Повертаючись до Англії на торговому судні Ньютон потрапив у страшний шторм. Коли його корабель міг затонути, Джон згадав єдину надію, яка залишалася, і почав молитися. Шторм вгамувався і корабель залишився цілим. «10 березня Господь зійшов з висоти і визволив мене з глибоких вод», — так пізніше написав Ньютон про пережите того дня. 

Ця подія підштовхнула молодого моряка до повного перегляду свого життя і посвяти його Ісусу Христу. Повернувшись до Англії, він почав активно вивчати Слово Боже, відмовився від багатьох поганих звичок та інших гріхів, одружився та продовжував йти шляхом пізнання Бога. Ще деякий час він служив моряком, але після пережитого інсульту вирішив стати священником. На нього вплинули відомі на той час релігійні діячі — Джон Веслі та Джордж Вайтфілд.

У 1760-х Ньютон пише багато християнських гімнів, серед яких і найвідоміший — «О, Благодать». Слова пісні відображають вдячність за Божу благодать та милість, які пережив автор. Ця пісня стала символом віри та надії для безлічі християн по всьому світу. Пісня швидко стала популярною у церквах та була включена до багатьох християнських пісенників. Її простий, але потужний текст говорить про величність Божої благодаті та милосердя, які даються кожній людині, незалежно від її минулого.

Джон Ньютон рішуче підтримував скасування работоргівлі, підтримуючи зусилля Вільяма Вілберфорса (християнина, який був членом парламенту та боровся проти рабства). У 1788 році Ньютон опублікував брошуру «Думки про работоргівлю», в якій описав жахливі умови перебування на кораблях рабів, а також проголосив рабовласництво аморальним та ганебним. Перед своєю смертю він зміг побачити плоди цієї боротьби, адже 1807 року Парламент Великої Британії ухвалив Акт про скасування работоргівлі.

Джон Ньютон залишив по собі сотні гімнів та неймовірне свідчення про навернення. Сьогодні «О, Благодать» залишається однією з найулюбленіших християнських пісень у світі. Її співають у церквах на всіх континентах і ці слова продовжують надихати людей та допомагають згадувати про величність Божої любові та милості.