1 грудня — день, коли українці обирають майбутнє

December 1, 2023 \ updated February 22, 2024

1 грудня є особливою датою в історії незалежної України. Є кільки прикладів, коли саме цього дня у різні роки відбувалися події, які мали значення певного вибору для майбутнього країни.

1 грудня 1991 року відбувся загальнонаціональний референдум, через який громадяни України мали можливість підтримати чи відхилити вихід країни з СРСР. За результатами голосування 90% учасників підтримали незалежність, засвідчуючи масову підтримку новій державності. У всіх регіонах (включно з Кримом) більшість населення висловилися за утворення нової незалежної держави.

Того ж дня відбулися і перші президентські вибори, на яких народ обрав не тільки конкретну людину керувати державою, але й вектор розвитку. Президентом став секретар ЦК Компартії України Леонід Кравчук. За нього проголосували понад 61 % виборців і цей вибір поклав початок інертності й ослаблення молодої держави.

Обрання першим президентом людину старої системи було однією з найбільших помилок відновленої України. Надалі це принесло серію рішень для консервування наявної системи замість докорінних змін, на які зважилися країни Балтії, Польща, Чехія, Словаччина. Усвідомлення своєї ідентичності та потреби остаточно розпрощатися з комуністичним минулим прийшло тільки через понад два десятиліття.

1 грудня 2011 року (через 20 років після доленосного референдуму) став днем заснування об’єднання Ініціативної групи «Першого грудня», до якої увійшли представники церков і громадські активісти. Вони спільно поставили за мету домогтися реальних змін в Україні, перетворення її на правову державу, в якій є свобода і повага до людини.

У грудні 2012-го учасники групи представили Хартію вільної людини — документ-декларацію принципів подолання радянського ставлення до громадян, в якому чітко визначалася проблема: спадщина Радянського Союзу і досі зберігається морально і ментально. Наріжними каменями Хартії стали три ідеї: відповідальність за своє життя, мораль і духовні цінності потрібні вже сьогодні, від глибини, масштабу і творчого хисту нашої уяви залежить наше майбутнє.

1 грудня 10 років тому знову стало днем вибору, але тепер вже активного рішення до боротьби за своє майбутнє. Після жорстокого розгону протестувальників у ніч з 29 на 30 листопада 2013 року близько мільйона українців вийшли на Майдан Незалежності, з чого почалися активні протести проти режиму Віктора Януковича, які пізніше отримали назву Революція Гідності.

Цей день знову і знову нагадує українцям про наслідки рішень минулого. Якісь рішення сприяли утвердженню самостійності й нового шляху, а інші — стали перепоною і симптомом незрілості та неготовності взяти відповідальність за своє майбутнє.