8 липня 1939 року Дітріх Бонхеффер повертається до Німеччини

July 8, 2021 \ updated February 22, 2024

Багатьом християнам відома постать Дітріха Бонхеффера – німецького лютеранського священника, який в роки Другої світової війни продовжував критикувати нацистський режим та навіть особисто долучився до антигітлерівської змови. Цього дня 1939 року він прийняв рішення повернутись із США до Німеччини, усвідомлюючи можливість бути ув’язненим і страченим.

Коли нацисти прийшли до влади, більшість лютеранських священників підтримали режим і своєю активною чи мовчазною згодою «освячували режим». Більшість, але не Бонхеффер. Він належав до тієї меншості, яка засудила расову політику НСДАП та практику евтаназії ще на початку 1930-х. Через два дні після того, як Гітлер став канцлером, Бонхеффер виступив на радіо зі зверненням до християн, в якому розкритикував нацистів і застеріг німців від ідолопоклонницького культу фюрера.

Така позиція була непопулярною як серед лютеранського священства, так і серед більшості вірян, однак саме вона була правильною і справді християнською. За свої переконання священник вже тоді міг поплатитися свободою, адже критика нацизму швидко привернула увагу органів безпеки. Щоб продовжувати поширювати антинацистське послання він засновує підпільну семінарію у Фінкенвальде, яка пізніше «переїжджала» з одного міста в інше.

Для єднання християн у спротиві нацизму Бонхеффер намагався мати гарні стосунки із священниками в інших країнах Європи, а тому постійно підтримував з ними листування. У 1939 році він прибув з візитом до Лондона, а далі відвідав Сполучені Штати. Там йому запропонували викладати у Юніонській духовній семінарії в Нью-Йорку, але Бонхеффер відмовився. В листі до свого друга Рейнгольда Нібура він писав наступне: «Я повинен пережити цей складний період нашої національної історії разом з християнами в Німеччині. У мене не буде права брати участь у відродженні християнського життя після війни, якщо я не розділю з моїм народом випробування цього часу».

Він міг залишитися в Сполучених Штатах, безпечно пережити війну і залишитися живим, але священник обрав інший шлях. 8 липня 1939 року він залишає безпечну перспективу залишитися в США і повертається на Батьківщину. Це означало свідомий крок до можливої смерті.

З 1938 року Дітріх Бонхеффер мав зв’язки із німецькими офіцерами контррозвідки (які складали таємну опозицію нацистам). Саме в цьому середовищі готувалися замахи на Адольфа Гітлера, ліквідація якого, на думку, опозиції, могла повністю змінити розклад сив в Німеччині та загалом Європі. По поверненню в Третій Рейх Бонхефферу відразу заборонили виступати публічно, а пізніше і друкуватися. Віни був зобов’язаний постійно повідомляти про своє місцеперебування.

20 липня 1944 року відбувся невдалий замах на Гітлера. В наступні місяці заарештовано понад 7000 чоловік, підозрюваних у причетності до змови. Серед них був і Бонхеффер, якого ув’язнили спочатку в Тегелі та Еберхарду Бетге, а потім у концтаборах Бухенвальд і Флоссенбург. Дітріха Бонхеффера засудили до смертної кари. Вирок був виконаний 9 квітня 1945 року.