6 листопада 1860 президентом США обрано Авраама Лінкольна, а 1984 – Рональда Рейгана

November 6, 2020 \ updated February 22, 2024

Цього дня варто згадати дві дати: 6 листопада 1860-го року американські громадяни обрали президентом Авраама Лінкольна, а 6 листопада 1980 — Рональда Рейгана. Обидва президенти були культовими особистостями в історії США, вартовими християнської культури і американських цінностей.

Авраам Лінкольн був одним із засновників Республіканської партії США, президент-аболіціоніст, який поклав край багаторічній практиці рабовласництва. Він був ключовою персоною американського політикуму, який жорстко виступив проти рабства в Штатах. З одного боку, це була логічна позиція, що свідчила про еволюцію політичної культури американців, однак з іншого, досить радикальна вимога переглянути усталений спосіб життя Півдня задля подальшого розвитку.

Його «Прокламація про звільнення рабів» стала частиною американської історії, яку порівнюють навіть з державотворчими документами. Однак крок до свободи темношкірого населення частина громадян сприйняла негативно, що надалі спровокувало Громадянську війну. Лінкольн очолював державу в роки війни та по її завершенню, а його президентство стало одним з найвидатніших періодів в історії США.

Авраам Лінкольн запам’ятався і як послідовний християнин. Біблія була не лише його настільною книгою, але й керівництвом до дії в політичній сфері. Саме християнське вчення про рівність людей перед Богом та цінність свободи мали неабиякий вплив на шістнадцятого президента. Сьогодні нечасто згадують про нього як засновника Республіканської партії, проте саме Лінкольн разом із багатьма аболіціоністами (противниками рабства) заклали початки однієї з найбільших американських партій.

Наступна річниця відносить нас вже у ХХ століття. У 1980-му американський народ обрав ще одного видатного президента, який із статусу голлівудського актора пройшов всі етапи політичної кар’єри, діставшись до поста глави держави. Цього президента звали Рональд Рейган. Він і сьогодні залишається американською легендою, символом відродження консерватизму, вільного ринку та християнської культури. Дійсно, економічне піднесення 1980-х прямо пов’язане з його неоконсервативною політикою, яка відродила Америку після провального президентства демократа Джиммі Картера.

Рональд Рейган дав американцям можливість зробити свою державу великою, та увійшов в історію як послідовний і невідступний противник комунізму. Його президентство стало передумовою програшу Радянського Союзу в Холодній війні, та піднесення США до статусу беззаперечного світового лідера.

Сьогодні чимало “прогресивних” людей в США іронізують над епохою Рейгана, демонізуючи президента і недооцінюючи загрозу комунізму. Активний спротив Заходу у Холодній війні дедалі частіше трактується як провокація чи навіть співмірна агресія. Це можна пояснити короткою пам’ятю деяких американців чи взагалі її відсутністю. Та ми і наші батьки добре пам’ятають безперспективні і дуже часто криваві наслідки спроб побудувати соціалізм, а тому сам історичний досвід вказує на правильність дій Рейгана.

На початку листопада раз на чотири роки Америка завмирає в очікуванні результатів президентських виборів. Цій традиції не одне століття, як і багатьох іншим атрибутам американського політикуму. Проте за останнє десятиліття можна побачити крихкість основ держави і суспільства, що пов’язано як із слабкістю сучасних політичних лідерів, так і з руйнуванням традиційних американських основ, на яких будувалися США (віра, праця, особиста й економічна свобода…).