logo

3 лютого 1468 року помер німецький винахідник Йоганн Гутенберг

3 лютого 2024 р. \ оновлено 22 лютого

3 лютого 1468 року помер видатний німецький винахідник, ювелір та першодрукар Йоганн Гутенберг. Він став відомий створенням першого друкарського верстата з методом металевих рухомих шрифтів та друком першої Біблії, яка отримала його ім’я.

Точна дата народження Йоганна Гутенберга невідома, але знаємо, що це приблизно межа XIV-XV століття. Він походив із німецького містечка Майнц, а його батько належав до патриціату. Йоганн навчався в Ерфуртському університеті і це один з небагатьох фактів його юності та молодості, які збереглися.

Майбутній винахідник спочатку займався купецтвом, поліруванням дорогоцінного каміння та його перепродажем. Переїхавши до Страсбурга, він починає роботу над унікальними проектами експериментального друкарства. Повернувшись на Батьківщину співпрацює з гравером, відомим як Майстер гральних карт, та створює свій авторський друкарський верстат.

На початку 1450-х років Йоганн розробив техніку друку з використанням переносних металевих літер, яка стала відома як гутенбергівська друкарська система. Цей метод передбачав виготовлення окремих металевих літер, які можна було використовувати для друкування книг за допомогою важкого преса та спеціального чорнила. Для реалізації цього проекту Йоганн Гутенберг взяв гроші під відсотки у лихваря Фуста, однак потім це призвело до судових справ і банкрутства першодрукаря.

Попри фінансові труднощі, він продовжив роботу і мав на меті надрукувати Біблію. У період між 1455 та 1456 роками Йоганн створив на своєму верстаті приблизно 180 екземплярів Святого Письма, які увійшли в історію як Біблія Гутенберга або «42-лінійна Біблія» (відповідно до кількості рядків на кожній сторінці). Це відкриття стало епохальним поворотом у світовій історії та мало безперечний вплив на поширення ідей Реформації в наступному столітті.

18 січня 1465 року з друкарськими досягненнями Гутенберга ознайомився архієпископ фон Нассау та високо оцінив винахідника. Задяки цьому Йоганн Гутенберг отримав пожиттєве забезпечення. Помер винахідник у 1468 році в Майнці, однак до сьогодні не відомо, де знаходиться його могила.

Винахід друкарського верстата Гутенберга мав колосальний вплив на розвиток освіти, богослів’я, економіки, культури Європи та став каталізатором для інформаційної революції. Завдяки книгодрукуванню кількість книг зросла на порядок, їх створення стало простішим, швидшим і доступнішим для широких мас.

Абсолютна більшість перших надрукованих творів — це християнська література і цей фактор став ключовим для Реформації. Швидке розповсюдження ідей Мартіна Лютера, Жана Кальвіна та інших християнських мислителів стало можливим саме завдяки поширенню тисяч друкованих книг. Саме тому історія винаходу Гутенберга — це приклад, як одна не надто гучна подія впливає на майбутнє всього світу.