logo

9 липня 1797 року помер основоположник консерватизму Едмунд Берк

9 липня 2017 р. \ оновлено 22 лютого

9 липня 1797 року помер славетний ірландський і британський політик і мислитель, основоположник консерватизму Едмунд Берк.

Народився він в Дубліні. Мати Едмунда була католичкою, а тато належав до Церкви Ірландії, тому сам юнак хоча залишався вірним батьківській протестантській традиції і був практикуючим віруючим англіканської церкви, але мав толерантне ставлення до різних християнських конфесій.

У 1756 році друкується його перша значна робота “На захист природного суспільства: огляд пороків і страждань, які піднімаються над суспільством”. Ця робота стала пародією на книгу Лорда Болінгброка, де останній виправдовував атеїстичний раціоналізм, заперечуючи Бога і прославляючи розум людини. Берк, повторюючи манеру і стиль Болінгброка, в своєму творі доводив до абсурду всі аргументи лорда. Багато хто повірив, що книга написана самим Болінгброком. А Берк завдяки їй став широковідомим.

У наступному році вийшов його памфлет «філософські дослідження походження наших ідей про високе і прекрасне”. Після чого Берк приступає до написання “Історії Англії”, яку довів до 1216 року, але не скінчив. 30 років він редагує журнал “Річний реєстр” і стає одним з ідейних керівників партії вігів, а з 1765 року обраний до Парламенту, де стає основним оратором своєї партії.

Біографи писали, що Берк вів 5 основних битв: 1) захищав незалежність США, виступаючи проти податків з колоній і за нормалізацію відносин з Америкою; 2) битва за свободу в самій Англії, через обмеження влади короля; 3) битва за колонії – виступав за застосування в Індії британського законодавства і поліпшення ставлення до тамтешніх людей, вів розслідування зловживань Вест-Індської компанії, домігшись імпічменту генерал-губернатора Бенгалії Гастингса; 4) Битва за Ірландію – домагався поліпшення відносин з Ірландією і толерантного ставлення англійського уряду як до протестантів, так і католиків Ірландії; 5) Похід проти Французької революції та ідеології Просвітництва, яке прагнуло зруйнувати традиційне суспільство, засноване на християнських цінностях і замість цього принести атеїстичні стандарти.

Едмунд Берк став одним з тих людей, хто врятував Англію від кривавої революції на зразок французької. Він жив в епоху Просвітництва, але своєю філософією повністю руйнував нечестиві ідеали французьких просвітителів. Берк виступав проти високомірності тих, хто вважав, що своїм розумом людина може проникнути в усі таємниці буття. Він вважав, що тільки дією Божого провидіння можна пояснити великі історичні зміни.

Головною роботою його життя стала книга “Роздуми про революцію у Франції”. Завдяки його зусиллям громадська думка Англії похитнулася і переосмислила сенс та наслідки Французької революції. Англія була врятована від річок крові. У своїх “Роздумах…” Берк зазначав, що “якщо загорівся сусідній будинок, не завадить облити водою і свій власний”.

Будучи реалістом і християнином, розуміючи гріховність людини, Берк писав, що “всі монархи – тирани в політиці, а всі піддані – заколотники в душі”. Але більш відомим стало його інше висловлювання: “Заради того, щоб зло перемогло, досить того, щоб хороші люди сиділи склавши руки”.