logo

21 січня 1924 помер Володимир Ленін

21 січня 2021 р. \ оновлено 22 лютого

21 січня 1924 року помер Володимир Ульянов (Ленін) – лідер більшовиків Росії, комуністичний вождь і революціонер. На ньому лежить відповідальність за Жовтневий переворот і встановлення в Росії більшовистської диктатури та здійснення агресії проти інших держав (включно з Україною) з подальшим силовим приєднанням до Радянського Союзу.

Володимир Ленін увійшов в історію як ключова фігура російського комуністичного руху і перший Голова Ради Народних Комісарів СРСР. Фактично він очолював найбільшу на той час державу світу.

В період Громадянської війни та утвердження більшовизму саме Леніну належить провідна роль в реалізації червоного терору і масового пограбування населення. На ньому лежить відповідальність і за Голодомор в Україні 1920-1921 років, адже причиною продовольчої катастрофи на селі стала політика продрозверстки, яка полягала у вилученні сільськогосподарської продукції, конфіскації майна і терору проти заможного селянства.

Не можна оминути і роль Володимира Леніна у захопленні України більшовиками. Агресія радянської Росії – очевидний приклад комуністичного лицемірства, бо заклики зруйнувати світовий імперіалізм ніяк не відповідають діям більшовицьких лідерів, які бачили частинами Радянського Союзу ті ж території, які входили до Російської імперії.

Смерть Леніна не стала великою несподіванкою, бо до цього він вже тривалий час хворів і з 1922 року не з’являвся на публіці. Звістка про втрату вождя пролетаріату спричинила справжню кампанію істерики і паломництва.

21 січня оголошення про смерть вождя більшовиків зачитав Михайло Калінін на засіданні ІХ з’їзду рад. Реакція делегатів була різною: хтось із присутніх пустив скупу сльозу, а хтось істерично ридав, ніби втратив найдорожчу людину. Питання про долю тіла Леніна підіймалося ще до його смерті. Восени 1923 року Політбюро ухвалило рішення бальзамувати тіло, а не ховати.

Траурні церемонії відбувалися по всій країні. Сотні тисяч людей приїздили з різних куточків Союзу спеціально щоб побачити мертвого Леніна та попрощатися з ним (і прощалися так ще майже століття). Перший траур тривав п’ять днів, але небіжчик жив у головах мільйонів людей ще багато десятиліть (а в деяких живе досі). Партійне керівництво усіляко сприяло формуванню культу Леніна (через пам’ятники, повсюдне цитування і оспівування в культурі).

Зі смертю Леніна комунізм не помер, а найстрашніший терор був ще попереду. Хоча більшість очікувала, що наступником Ульянова стане Троцький, який користувався величезною популярністю серед комуністів, однак після Леніна найвища влада перейшла до рук Олексія Рикова, а далі після тотальних партійних чисток і політичних репресій до влади прийшов Йосип Сталін.

Ленін мертвий вже 97 років, але ідолопоклонське божевілля триває донині. Тіло Володимира Леніна досі ніхто не поховав. Воно виставлене як музейний експонат і об’єкт поклоніння прямо на центральній площі в Росії, що є дуже символічним, бо вона не розкаялася ані в гріхах комунізму, ані в агресії проти своїх сусідів.