logo

8 листопада 1622 року народився один з найбільш славетних королів Швеції Карл Х Густав

8 листопада 2017 р. \ оновлено 22 лютого

8 листопада 1622 року народився один з найбільш славетних королів Швеції Карл Х Густав, якого історики внесли до списку ста найвидатніших полководців в історії світу.

Карл народився в лютеранській сім’ї, а його мати належала до роду Ваза, так як вона була сестрою короля Густава II Адольфа. Оскільки вони були протестантами, то виступили проти спроб католиків з династії Ваза, що правили в Речі Посполитій, зайняти і шведський трон.

Карл отримав хорошу домашню освіту, деякий час навчався в Упсальському університеті, а військове мистецтво засвоював практично, беручи участь у Тридцятилітній війні в Європі. Він став свідком укладення Вестфальського миру 1648 року, який зрівняв у правах кальвіністів, лютеран і католиків.

У 1654 році Карл отримав шведський престол від своєї двоюрідної сестри Христини. Оскільки польський король з династії Ваза Ян Казимир не відмовився від своїх домагань на шведський престол, то вирішення цього питання перейшло у військову фазу. Саме за правління Карла Х Густава стався так званий «Потоп» в польській історії, коли майже вся країна, включаючи Краків, була зайнята шведським військом.

Велике князівство Литовське (ВКЛ) в цей час страждало від війни з Московським царством, війська якого зайняли Вільне та Мінськ. Тому за пропозицією великого гетьмана литовського кальвініста Януша Радзивілла, з метою захисту незалежності країни значна частина еліти ВКЛ, насамперед протестантського віросповідання, вирішили розірвати унію з Польщею і укласти нову унію зі Швецією, що і сталося в Кейданах у 1655 році. Карл Х Густав всіляко підтримував цей союз і одразу повідомив московському цареві, щоб той припинив атаки і грабіж на землях ВКЛ, які з того часу перебували під протекцією короля.

Хоча в подальшому Карл Х Густав був змушений покинути зайняті території Речі Посполитої, його військовий талант проявився в протистоянні з Данією, коли завдяки його сміливості і рішучості шведське військо змогло підійти до Копенгагену і укласти вигідну для Швеції угоду.

Майже весь час свого правління Карл проводив у військових походах і помер від застуди під час одного з них, залишивши після себе одного нащадка, який став майбутнім королем Карлом ХІ. Карл Х керував країною лише 6 років, але зумів значно збільшити території Швеції і назавжди увійти в історію як славний воєначальник. Він зумів захистити домагання протестантської лінії династії Ваза на трон, завдяки чому Швеція залишилася лютеранською країною.