logo

Байден і Путін домовлялися на тлі повного зняття санкцій з «Північного потоку-2»

9 грудня 2021 р. \ оновлено 22 лютого

Ми вже звикли до чергових «глибоких занепокоєнь» російською агресією з боку великих країн Європи, але заокеанські партнери також здають позиції в спротиві Кремлю. 7 грудня Американський президент Джо Байден обговорив з російським очільником Володимиром Путіним українське питання та можливу військову загрозу, що нависла над Україною.

«Президент Байден підтвердив свою підтримку суверенітету та територіальної цілісності України і закликав до деескалації та повернення до дипломатії», – йдеться у заяві Білого дому після розмови президентів. Але за великим рахунком, ця фраза не говорить нічого, бо за словами політиків-демократів ми не бачимо реальних дій по захисту України.

А ось що бачимо — це остаточне скасування санкцій проти компаній, що будують газопровід «Північний потік – 2», про що повідомляє видання Newsweek. За цікавим збігом обставин 7 грудня американський Конгрес голосував за оновлену версію запропонованого законопроекту про витрати США на оборону, який не містить положення про введення санкцій проти російського газопроводу «Північний потік-2», що є очевидною перемогою Путіна.

Транспортування газу в Європу через території України було фактором стримування Росії від повномасштабної агресії. Альтернативний маршрут постачання — це не лише економічна загроза, але й втрата важелю тиску України на Росію. В умовах багаторічної війни та зростання напруження біля кордону втрата фактору впливу може стати катастрофою.

Деякі чиновники в США погрожують Кремлю відключенням нового газопроводу в разі вторгнення в Україну, проте це не більше, ніж блеф, адже на етапі будівництва Вашингтон не мав достатньо важелів, щоб зупинити його. Коли газопровід вже побудований, то ані Німеччина, ані Росія не дозволять перекрити його. Багато років ФРН виступає як ключовий адвокат будівництва «Північного потоку-2» і ніяка російська агресія не перешкоджала цьому. Новостворена коаліція з соціал-демократичним лідерством точно не буде жертвувати енергетичним добробутом заради України.

То що ж пропонуватимуть демократи для вирішення українського питання? Ситуація залишається вкрай напруженою і точний сценарій прогнозувати складно, проте за даними Asosiated Press, адміністрація Байдена може тиснути на Україну (!) з метою поступок Києва в питанні Донбасу. Сьогодні може скластися ситуація, коли великі світові гравці підтримають повернення Донбасу, але на умовах Кремля, що означатиме для нас визнання «автономності» регіону та серйозне обмеження суверенітету, посягання на україноцентричну гуманітарну політику (найперше мовну), відмову від реального зближення України і Заходу (зокрема в стосунках з НАТО).

Ще рік тому ми писали про потенційні загрози від президента-демократа і сьогодні бачимо наслідки катастрофічної слабкості позицій Вашингтону. За даними CNN та New York Post, Білий дім вже працює над створенням плану евакуації американських громадян з території України в разі російської агресії. Повідомляється, що плануванням керує Пентагон, який розробив кілька різних сценаріїв евакуації, включаючи той, у якому видаляються неважливі державні службовці США, і більш масштабний план, згідно з яким усіх американців вивозять. Ці заяви виглядають особливо тривожно, якщо згадати провальну зовнішню політику Байдена щодо Афганістану цього літа.