logo

ЗАГОСТРЕННЯ НА БЛИЗЬКОМУ СХОДІ МОЖЕ БУТИ ЯДЕРНОЮ ЗАГРОЗОЮ

6 січня 2020 р. \ оновлено 22 лютого

Вчора стало відомо, що Іран оголосив про вихід із ядерної угоди, укладеної в 2015 році. Це тривожний дзвіночок, який свідчить про можливу нову ескалацію військових дій між де-факто ядерними державами.

Все почалося 31 грудня зі спроби нападу на американське посольство в Іраку, після смерті 25 бойовиків Хезболли в результаті обстрілу об’єктів воєнізованого формування. США не змусили довго чекати відповіді. В результаті повітряного обстрілу автомобіля в аеропорту Багдада під час спецоперації військ США був убитий іранський генерал Кассем Сулеймані та лідер шиїтів Іраку Абу Махді аль-Мухандіса. Сулеймані відомий, найперше, як командир елітного підрозділу “Аль-Кудс”, який є ключовою структурою військового впливу в регіоні, адже йому дозволено проводити спецоперації за межами Ірану.

Сулеймані називають другою найвпливовішою людиною в Ірані, а тому його смерть неабияк сколихнула суспільство. Сотні тисяч людей вийшли на вулиці й площі, щоб провести генерала в останню путь. Мітинги супроводжувалися публічними традиційними спаленнями прапорів США, Великої Британії та Ізраїлю. У свою чергу іранський лідер аятола Алі Хаменеї пригрозив Америці “жорстокою помстою” за вбивство Сулеймані. Також після спецоперації армії США парламент Іраку проголосував за якнайшвидше виведення американських військ з території держави.

Натомість в Пентагоні заявили, що Сулеймані вбитий за наказом Трампа, адже його звинувачують в причетності до атак на американське посольство і військові бази США в Іраку. Також у Вашингтоні оголошено про готовність вдарити по 52 мішенях, які “важливі для Ірану та іранської культури”.

В іранському МЗС дії Сполучених Штатів вже назвали “терористичним актом” та через Швейцарію (бо ворогуючі держави не мають прямих дипломатичних представництв) передали послання, порівнявши дії США з “монгольською навалою”, та пообіцяли відповісти на вбивство генерала. А вчора надійшла інформація про зняття Іраном обмежень на збагачення урану та вихід із ядерної угоди. Також в неділю іранський військовий радник Хуссеїн Деган в інтерв’ю CNN заявив про наміри вдарити по військових об’єктах США.

Все це не віщує нічого доброго для й без того нестабільної ситуації в регіоні та для світової безпеки в цілому. Лідери Великобританії, Німеччини та Франції вже заявили про підтримку США в конфлікті з Іраном. Натомість в російському та турецькому МЗС засудили дії Сполучених Штатів. Зважаючи на непередбачуваність Ірану та військовий потенціал двох держав, це може спричинити серйозне загострення на Близькому Сході.

Ця ситуація не може залишатися поза увагою християнського світу, бо протистояння не лише політичне, але й релігійне. Іран входить в топ-10 найбільш небезпечних держав для християн. Віруючі люди регулярно стикаються з переслідуваннями з боку уряду, а навернення в християнство з ісламу може коштувати життя. Через те, що релігійний чинник є одним з вирішальних у ідентичності сторін конфлікту, то якщо ескалація конфлікту продовжиться – наслідки для християн можуть бути непередбачуваними.