logo

За три роки в США зросла кількість передозувань наркотиками серед дітей та молоді

7 грудня 2020 р. \ оновлено 22 лютого

В грудневому номері журналу Pediatrics опубліковано тривожні результати дослідження динаміки росту наркотичних передозувань в американських дітей та підлітків. Дослідники з Національного центру запобігання та контролю за травмами проаналізували майже 90 мільйонів звернень молоді (до 24 років) у відділення невідкладної допомоги з квітня 2016 року по вересень 2019 року.

Загалом, зростання кількості смертей і госпіталізацій через передозування помітно ще з 1990-х. Хоча більшість цих випадків припадає на доросле населення, проте останнім часом помітним стало зростання і серед дітей та підлітків.

Дослідники розглядали три категорії молодого населення: 0-10 років, 11-14 років і 15-24 роки. За період спостерігався ріст кількості їх звернень з ознаками наркотичного передозування. Так, в середньому кількість випадків передозування всіма видами наркотичних речовин серед дітей від 0 до 10 років зросло на 2%, підлітків 11-14 років – на 2,3%.

Помітним є зменшення випадків передозування героїном, однак кількісно це компенсується і навіть випереджає передозування (а отже і вживання) нейростимуляторів у всіх вікових груп (в середньому на 3-4%). Таким чином, охоплення молодих людей «легкими» наркотиками постійно зростає, хоча вживання опіоїдів дещо скорочується.

Дослідники звертають увагу на те, що немедичне вживання будь-яких наркотиків серед молоді матиме тривалі наслідки у дорослому віці (включно із формуванням постійної залежності та ризику асоціальної поведінки). Дитячий і підлітковий мозок ще формується та розвивається, а тому особливо вразливий до гострих наслідків вживання наркотиків.

Розширення кількості тих, хто в ранньому віці вживає нейростимулятори надалі може спричинити серйозні проблеми з наркотиками вже в дорослому віці. Таким чином, зростання наркотичного охоплення дітей і підлітків гарантує попит на ці речовини в майбутні десятиліття. Підтвердженням слугують опубліковані в дослідженні дані, що серед осіб у віці від 18 до 25 років показник незаконного вживання наркотиків за останній рік був найвищим за весь час спостереження.

В самій публікації говориться, що ці висновки можуть бути інформацією для активнішої організації цілеспрямованих профілактичних заходів для вживання стимуляторів, та інформаційні кампанії на базі школи та інші стратегії зниження вживання, передозування та смертності від наркотиків.

Зростання передозувань серед молодих людей — це не лише медична проблема, але й наслідок змін в способі життя людей. Певні практики, що колись вважалися неприпустимими, а потім справою маргіналізованих груп, сьогодні перетворюються на звичайні складові життя. Алкоголь, наркотики, розбещеність — всі ці деструктивні явища поступово увійшли в буденність молоді і навіть дітей.

Хоча в згаданому вище дослідженні наводяться дані американських реалій, однак в Україні ситуація з дитячою наркоманією теж критична. За даними Державної служби з контролю за наркотиками, кожна четверта дитина у віці 16 років мала досвід вживання заборонених речовин. Разом з цим профілактичні заходи в навчальних закладах не дають бажаного результату, і цей відсоток не зменшується. Пояснити це можна культурними змінами (зменшення впливу релігії, десакралізація морально-етичних норм, популяризація деструктивних явищ в масовій культурі) та загальною толерантністю до девіантної поведінки як підлітків, так і дорослих людей.

Ознайомитися з повними результатами дослідження можна за посиланням: https://pediatrics.aappublications.org/content/early/2020/12/04/peds.2020-003491