logo

В Британії хлопчика відімкнуть від системи життєзабезпечення, всупереч волі батьків. ЄСПЛ не заступився

4 серпня 2022 р. \ оновлено 22 лютого

Європейський суд з прав людини дозволив відкллючити 12-річного британського хлопчика Арчі Баттерсбі від системи життєзабезпечення, попри заперечення його батьків. Дитина потрапила в кому у квітні цього року і протягом чотирьох місяців його батьки ведуть запеклу судову боротьбу з системою охорони здоров’я, адже лікарі наполягають на смерті дитини.

Лікарі Королівського лондонського госпіталю, де лікується Арчі, кажуть, що постійна підтримка життя марна, адже не виявлено достатньої мозкової активності. Проте його батьки хочуть продовжувати боротися за життя сина. Минулого тижня мати поділилася відео, яке показує, як Арчі намагається дихати самостійно.

Батьки хлопчика Холлі Денс і Пол Баттерсбі не претендують на державне фінансування лікування їх сина чи можливість залишатися в лікарні, де наразі перебуває Арчі. Вони знайшли інші клініки за кордоном, які готові прийняти дитину, проте британські лікарі не дозволяють його перевезення, наполягаючи на фактичній евтаназії.

Протягом останніх місяців було багато судових засідань і батьки Арчі навіть дійшли до Верховного суду Великобританії, проте він відхилив їх апеляцію. Європейський суд з прав людини був чи не останньою надією зберегти життя їх сину, проте 3 липня ЄСПЛ постановив, що рішення національного суду є законним, а відключення від системи життєзабезпечення відповідає «найкращим інтересам» Арчі.

Християнський юридичний центр (CLC), який представляє сім’ю в суді, передбачив таке рішення європейського суду, адже ЄСПЛ має «послужний список» відхилення клопотань у справах, пов’язаних із загибеллю, як у Арчі. Батьки Арчі Баттерсбі стверджують, що така дія національних та європейських суддів порушує Конвенцію ООН про права людей з інвалідністю та Конвенцію ООН про права дитини, проте можливостей захистити життя Арчі практично не залишилося.

Тези про життя людини як найвищу цінність в сучасному світі стали пережитком минулого. Державні органи і лікарі буквально трактують відключення дитини від системи підтримки життя «найкращим інтересом» пацієнта, при тому, що є лікарі в інших країнах, які готові допомогти. Дедалі частіше смерть стає простим рішенням і навіть аргументується інтересами чи правами.

В Західній Європі дуже активно проводиться пропаганда евтаназії (дитячої також) і в багатьох країнах вона стала легальною. Відключення дитини від системи підтримки життя вже не трактується як вбивство, але як благо. Очевидно за цим стоїть абсолютно егоїстична мотивація зручності, проте в цьому конкретному випадку ініціатором і лобістом вбивства пацієнта є сама держава.