logo

У Києві засновано Софіївське братство для об’єднання православних

8 лютого 2024 р. \ оновлено 22 лютого

В Україні з’явилася організація для зближення православних християн. Як повідомляє Релігійна Правда, у Софії Київській відбулися Установчі збори громадської організації «Софійське братство». Головою об’єднання учасники обрали протоієрея Олександра Колба.

Софійське братство ставить перед собою завдання об’єднання православних вірян України, незалежно від їхньої приналежності до УПЦ МП, ПЦУ та інших Помісних Церков. Основна мета його діяльності полягає в сприянні міжцерковному діалогу з метою досягнення єдності православ’я в Україні, об’єднанні зусиль та підтримці ініціатив православних християн, спрямованих на розвиток церковного життя.

Подібно до давніх православних братств XVI століття члени цього об’єднання визначили серед напрямків діяльності просвітництво. Софіївське братство планує організацію культурно-просвітницьких акцій, розробку навчальних і науково-дослідних програм, видавництво власних друкованих видань, викриття справжньої сутності ідеології «русского мира», її антицерковної й антиукраїнської спрямованості та подолання її негативного впливу на українське Православ’я.

Заснування Софіївського братства — це лише одна із низки ініціатив різних православних задля подолання жахливої кампанії ненависті, яку продовжує московське православ’я проти української церкви. У липні 2022 року У Софії Київській відбулася зустріч духовенства ПЦУ й УПЦ МП, а в січні 2023 року частина духівництва та вірян звернулися до митрополита Онуфрія та священного синоду з відкритим листом щодо офіційного статусу і позицій церкви щодо найбільш болючих для українців питань. Їх турбували наслідки поєднання їхньої церкви з москвою та шляхів розриву стосунків. Відповідей вони так і не отримали.

Хоча час від часу представники УПЦ МП долучаються до ініціатив співпраці та діалогу з іншими православними, однак ці дії ще дуже рано називати системними. Навпаки, курівництво цієї церкви багато років поширює серед вірян наративи «розколу» і «єресі» щодо ПЦУ, а значна частка їх медійної активності націлена на «викриття» і очорнення інших православних та християн інших конфесій.

Наразі в Україні не спостерігаються реальні процеси примирення між православними та повного відділення УПЦ від московського патріархату. Створення майданчиків для діалогу та об’єднань, подібних до Софіївського братства, навряд принесе системні зміни, адже мейнстримна політика УПЦ МП все ще направлена на засудження ПЦУ, однак може бути початком покращення стосунків серед вірян і частини духівництва.