logo

Техас забороняє аборти після 6 тижнів

29 травня 2021 р. \ оновлено 22 лютого

В американському штаті Техас законотворці ухвалили закон, який може дуже суттєво зменшити кількість абортів. Губернатор штату Грег Ебботт підписав закон «про серцебиття», яким заборонено переривати вагітність після 6 тижнів, коли в дитини починає битися серце.

В Техасі є потужна пролайф спільнота, а ідеї захисту життя популярні серед місцевих республіканців, які вже багато років утримають тут владу. Підписуючи закон, губернатор Еббот заявив: «Наш Творець наділив нас правом на життя, і все ж мільйони дітей щороку втрачають своє право на життя через аборти. У Техасі ми працюємо, щоб врятувати їх».

Ухвалення цього закону – кульмінація тривалого процесу дискусій і діалогу з політиками штату. Попри заперечення демократів і лівих активістів, пролайф спільноті вдалося переконати законотворців в нагальності захисту дітей від шести тижнів. В інтерв’ю The Associated Press старший юрист з питань законодавства Техасу” Право на життя” Ребекка Парма заявила: «Техаський закон про серцебиття є найпотужнішим правовим актом на захист життя, прийнятим законодавчим органом з часу “Роу проти Вейда”», – сказала.

Закон Техасу набере чинності у вересні, якщо його не скасують у суді (а подібні прецеденти вже траплялися в інших штатах). Він дозволить громадянам подавати позови на будь-якого суб’єкта, хто «свідомо бере участь у поведінці, яка сприяє виконанню або спонуканню до аборту, включаючи оплату або відшкодування витрат на аборт за допомогою страхування або іншим способом», якщо аборт порушує положення закону.

Обмеження до 6 тижнів дуже важливе. Це не лише символічний бар’єр виявлення серцебиття, але й практична можливість заборонити більшість абортів у першому триместрі, адже на цьому терміні, зазвичай, жінка може ще не знати, що вагітна.

Саме тому клініки, що проводять аборти, обурені рішенням законотворців. Проабортивні активісти, феміністки та медики засудили ініціативу місцевих депутатів і вимагають скасування закону через суд. Але теоретично такий позов може тільки підтвердити право на життя. За останні місяці, маючи підтримку більшості у Верховному суді, консервативні штати ухвалили десятки обмежень проти абортів з надією, що вони дадуть суддям можливість скасувати «Роу проти Вейда» (судове рішення 1973 року, яким легалізовано аборти).

Техаське обмеження терміну абортів є більш прогресивним, ніж в Україні, адже в нашій державі легально переривати вагітність на вимогу матері аж до 12 тижнів, а в окремих випадках і значно пізніше. Наразі в парламенті немає політичної волі змінити цю радянську норму. А найгірше – ми навіть не маємо публічної дискусії щодо захисту права на життя, бо на пострадянському секулярному просторі надто сильно вкорінилася егоїстична ідея про «вибір народжувати або не народжувати».

Теми: