logo
21 листопада 2022 р. \ оновлено 22 лютого

Щороку 21 листопада ми відзначаємо День Гідності та Свободи. Ця досить молода традиція присвячена початку Революції Гідності. Вона ніби була нещодавно, але вже минуло 9 років. Чи міг подумати хтось восени 2013 року, що Україна переживе таку радикальну трансформацію і за якесь десятиліття зміниться до невпізнаваності?

Революція Гідності стала відправною точкою в новітній історії України, коли народ свідомо почав відмовлятися від цивілізаційної єдності із євразійським кремлівським сценарієм майбутнього, а також від комуністичного та імперського минулого. Це були не просто протести, не стандартна історія про незадоволений народ (хоча опозиційні настрої зростали за весь період президенства Януковича). Подальші роки показали, що з Революції Гідності розпочався великий шлях боротьби проти російського впливу й військової агресії.

Гідність і свобода − це ті поняття, які завжди були глибоко заховані в менталітет нашого народу. Вони ж відрізняють нас від східного сусіда. Ми незрозумілі для росіян прагненням бути господарем на своїй землі, бути вільними як перед своєю владою, так і перед загарбником. Росіяни не врахували це, коли розпочали повномасштабне вторгнення, не передбачили, який суцільний спротив продемонструють українці.

Буквально зараз у ці хвилини наш народ продовжує боронити свою гідність і свободу на фронті проти російського агресора. Тепер ці дещо пафосні слова сприймаються інакше, адже весь світ побачив, наскільки жорстокими, варварськими та імперськими були наміри росіян щодо українців.

Український народ нарешті скидає пелену з очей, відмовляється від імперських міфів про «єдиний народ» і спільне майбутнє. Для багатьох відкрилися очі, що захист свободи та гідності — це справа не окремих пасіонарних людей, не лише киян чи молоді, тепер це завдання для всього народу.

Майдан Незалежності, вулиця Грушевського, Слов’янськ, ДАП, Іловайськ, Буча, Маріуполь, Херсон — боротьба за ці місця стала частиною єдиної історії в прагненні відстояти нашу свободу. Це пов’язані сторінки великої боротьби, великого болю і прийдешньої радості перемоги.