logo

Росія блокує експорт українського зерна та грабує фермерів

3 травня 2022 р. \ оновлено 22 лютого

Світ стоїть перед глобальною продовольчою кризою. Російські окупанти в українських портах заблокували понад 4,5 мільйони тонн зерна, яке досі неможливо експортувати. Це не лише ставить під загрозу наповнення українського бюджету, але означає, що мільйони людей втратять доступ до базових харчів.

2 травня представник Всесвітньої продовольчої програми ООН Мартін Фрік заявив, що «Голод не повинен бути зброєю» та закликав розблокувати українські порти. Але ймовірність такого сценарію без деокупації практично нульова, бо і раніше росія ігнорувала заяви та заклики щодо гуманітарних питань. Вже в березні ООН опублікувала дані про рекордне зростання цін на продовольство, якого не було з 1990-х років. Якщо окупація півдня України продовжиться, то ціна зерна зростатиме далі, а це загроза масштабного голоду, серйознішого, ніж продовольча криза спричинена Covid-19.

Від блокування українського земна найбільше постраждають країни Африки, Близький Схід, Індія та навіть Північна Америка. Україна є одним з найбільших експортерів пшениці та кукурудзи, а також покриває значну частку в постачанні продовольства для гуманітарних програм ООН. Блокування портів ставить під загрозу життя мільйонів людей, тому потреба звільнення України — це термінова необхідність для всього світу.

Не будемо забувати і загрози для українців від загарбників. Населення окупованих регіонів півдня України страждає від росіян, які грабують місцевих фермерів. Це набуває масового характеру і стає санкціонованим російськими органами влади. 27 квітня депутати Законодавчих зборів Красноярського краю проголосували за постанову про експропріацію «надлишків врожаю» у фермерів на Херсонщині. Депутати не виключають, що їхній досвід «зможуть успішно запровадити надалі і колеги з інших регіонів».

Росіяни захоплюють агропідприємства, вивозять продукцію зі складів і змушують працювати робітників без виплат заробітної прати. Окрім зерна та овочів, окупанти відбирають і українську сільськогосподарську техніку. За даними СNN, окупанти намагалися перевезти до Чечні сучасні комбайни та сівалки вартістю близько 5 мільйонів доларів, але техніку вдалося дистанційно заблокувати.

Таку нахабність російські посадовці називають «компенсацією за санкції». Через 90 років після Голодомору історія повторюється. Це вже навіть не символічна аналогія, а буквальне наслідування злочинів, які чинили прислужники кремля в 1930-х.