logo

Пожежа в Нанті: горів собор Святих Петра й Павла

18 липня 2020 р. \ оновлено 22 лютого

Сьогодні у французькому Нанті сталася пожежа в одному з найбільших католицьких храмів — соборі Святих Петра й Павла. Загоряння відбулося рано вранці (близько 7:30).

Для гасіння пожежі було залучено близько сотні вогнеборців. Пожежники змогли взяти полум’я під контроль, однак вже до того значна частина дерев’яного каркасу будівлі була пошкоджена, а центральний вітраж знищений. Вогонь охопив значну частину внутрішнього оздоблення, яке було зруйнована настільки, що собор потребує повної реконструкції.

За словами місцевого прокурора П’єра Саннеса, основною версією причини займання є підпал: «Коли ми приїжджаємо до місця, де сталася пожежа, коли ми бачимо три окремі спалахи пожежі, то це питання здорового глузду. Ми відкриваємо провадження», – сказав він.

Пожежа спалахнула відразу в кількох місцях: біля старовинного органу, ліворуч та праворуч від нефу (центральної частини собору). Також він додав, що найбільших пошкоджень зазнав саме орган, який тепер практично знищений.

Кафедральний собор у Нанті є однією з найбільших архітектурних пам’яток Франції. Зводити його почали ще в XV столітті і робота над храмом тривала понад 450 років. Це не перша пожежа у соборі. Його вже реставрували після Другої світової війни та після пожежі 1972 року, коли загорівся дах будівлі. Останній ремонт у храмі проводили у 2013 році.

Це вже друга пожежа в католицькому соборі за останні 1,5 роки, яка привернула увагу всього світу. Минулого року вже горів відомий Нотр-Дам, а сьогодні ще й собор святих Петра й Павла. Ця сумна звістка вкотре ставить перед нами питання: чому знамениті собори палають? Та це питання не просто про конкретні випадки, але про щось більше і глибше. Як і у випадку з Нотр-Дам у Парижі пожежа в нантському храмі несе особливий символізм.

Ми неодноразово писали про ріст вандалізму, направленого проти християнських будівель по всій Європі. Зазвичай, його причина криється в цілеспрямованому руйнуванні чи оскверненні релігійних святинь.

Західна Європа не перше десятиліття переживає духовну і культурну кризу. Християнство помітно втрачає позиції, натомість атеїзм та іслам набирають популярності. Лише кілька днів тому ми звертали Вашу увагу на конфлікт довкола Айя-Софії у Стамбулі, що лише підтверджує ослаблення позицій християн. Можливо, було б простіше, якби ми знали, що причина в реальній ідейній силі ісламу чи атеїзму, однак все зовсім не так. Причина ослаблення християнства криється, насамперед, у відступництві самих європейців.

Традиційна Європа зі своїми сильними інституціями, потужною духовною і військовою міццю може стати надбанням історії. Грандіозні храми, класична література і весь кількатисячолітній спадок Європи з кожним роком зазнає все помітніших атак з боку самих європейців, що відмовляються від власної віри, традицій та історії.