logo

Німецький міністр оборони пішла у відставку

16 січня 2023 р. \ оновлено 22 лютого

Сьогодні, 16 січня, міністр оборони Німеччини Крістін Ламбрехт подала заяву про відставку. Причин залишити посаду в жінки було дуже багато, адже весь період її роботи супроводжувався критикою як її персони, так і невдалих оборонних рішень. Канцлер Олаф Шольц вже прийняв відставку.

Крістін Ламбрехт багаторазово критикували за безвідальну політику, недостатнью допомогу Україні та невідповідність посаді. Саме вона була тим політиком, яка з початку російського вторгнення відкидала можливість передачі Україні летальної зброї (Ламбрехт є автором тієї ганебної ініціативи з передачею лише 5 тисяч касок). Хоча пізніше Німеччина все ж почала постачати нам зброю, проте кожне таке рішення на користь України давалося дуже важко, довго і під тиском з боку США, Польщі та Литви.

Не кращу репутацію пані Ламбрехт здобула і серед німців. Вона постійно потрапляла в різноманітні скандали своїми недоречними заявами і неоднозначними рішеннями, чим здобула репутацію політика не на своїй посаді. Одним із найбільш показових прикладів некомпетентності міністра-соціал-демократа є визнання в одному із інтерв’ю, що вона навіть не знає військових звань та видів підрозділів німецької армії.

Подібних прикладів некомпетентності дуже багато: це і порушення конфіденційності перемовин щодо постачання зброї, і поява на підборах в Малі (Африка), де німецька армія проводила миротворчу місію. Останньою каплею стали недоречна новорічна промова про війну як подію, що приносить «особливі враження», виголошена на тлі феєрверків.

Міністр Крістін Ламбрехт є прикладом саме тієї кадрової та ідейної кризи, яку все ще переживає Європа. Хоча для соціал-демократів у різних країнах притаманна дещо легковажна і відірвана від реальності політика, проте у випадку з Німеччиною це коштує занадто дорого, бо країна все ж претендує на важливе місце в глобальних процесах.

За останні 30 років в Німеччині посада міністра оборони була не надто пріоритетною в уряді. Останні три призначення показово надавалися жінкам. Ліва політична еліта має неформальну рекомендацію віддавати силовий блок жінкам для збереження «гендерного балансу», проте це упереджене правило є проблемою, коли справа доходить до практики. Сучасні виклики безпеки надто великі, щоб продовжувати гратися з квотами і гендерною репрезентацією.

Наразі не відомо, хто замінить Ламбрехт на посаді міністра, проте німецька преса (DW, FAZ) повідомляє, що основні кандидати — це парламентський державний секретар Єва Хьоґль та лідер СДПН Ларс Клінгбайль. Хто б не став наступним міністром оборони, для України важливе не просто прізвище, а його готовність переглянути попередню політику та визнання, що війну не перемогти словами і побажаннями «деескалації».