logo

На виборах у Бразилії переміг соціаліст-корупціонер Луїс Інасіо Лула да Сілва

31 жовтня 2022 р. \ оновлено 22 лютого

Цієї неділі у Бразилії відбувся другий тур президентських виборів, на яких змагалися чинний глава держави представник правих Жаїр Болсонару і соціаліст Луїс Інасіо Лула да Сілва. Останньому вдалося здобути перемогу із зовсім незначним відривом (50,9% голосів).

Луїс Інасіо Лула да Сілва вже був президентом Бразилії у 2003-2010 роках. А ще він був засуджений за корупцію (взяв хабар у вигляді квартири), провів у в’язниці 580 днів, але через проблеми із дотриманням процесуальної послідовності і активними апеляціями вийшов на волю у 2021-му. Загалом колишнє президенство Лули 2000-х було сповнене різноманітних корупційних скандалів, радикальної лівої політики і популізму.

Виборам 2022 року передувала дуже напружена кампанія, сповнена взаємних звинувачень і боротьби двох світоглядів. Тепер після 5 років правого (хоча й неоднозначного) правління Болсонару Бразилія знову повертає вліво на шлях соціалізму. Ліві у Латинській Америці давно мали сильні позиції, проте це так само завжди мало для регіону негативні економічні наслідки.

Ліві медіа часто протиставляли Лулу і Болсонару як «представників» демократії і авторитаризму. Однак дане порівняння є просто абсурдним, адже Лула не є світочем чесності і демократії, та й «авторитарність» Болсонару — ідеологічний штамп через його консервативні погляди (в тому числі на сім’ю).

Перемога Лули вже стала радісним приводом для багатьох європейських лівих. Наприклад, прем’єр-міністр Іспанії соціаліст і відкритий гей Педро Санчес заявив, що бразильці обрали «прогрес і надію» та пообіцяв спільно боротися «задля соціальної справедливості, рівності та проти зміни клімату». Нового президенти привітали також лідери урядів Британії, Німеччини, Європейського Союзу та Китаю.

Від перемоги соціаліста в Бразилії Україні точно не варто чекати нічого доброго. Українські ЗМІ нерідко піддавали критиці правого Болсонару за певний нейтралітет у питанні війни росії проти України, проте його опонент нічим не кращий. Як кандидат в президенти, Лула в інтерв’ю виданню Time заявляв, що Зеленський «несе таку ж відповідальність за війну, як і путін… Тому що у війні винна не одна сторона».

Якщо розглядати зовнішню політику Лули (і його нинішні обіцянки) глобальніше, то бачимо, що він є проросійським і прокитайським політиком. Також він неодноразово демонстрував прихильність до уряду соціалістичної Венесуели. Бразильські соціалісти на чолі з Лулою можна скоріше зіставити з так званими неофіційним антизахідним блоком (росія, Китай), ніж із Європою чи США. Проте для ліволібералів, які також зневажають Західну цивілізацію, вибори у Бразилії стали однозначною перемогою, адже вони розглядають Лулу найперше як альтернативу правій консервативній, базованій на підтримці євангеліків політиці Болсонару.