logo

На росії намагаються створити аналог піонерської організації

24 травня 2022 р. \ оновлено 22 лютого

Росія намагається остаточно повернутися в СРСР, тепер вже із відповідними символами та організаціями. 22 травня на Красній площі відбулася церемонія прийняття в піонери близько 5 тисяч дітей з Москви та довколишніх міст. Подія була приурочена до 100-річного ювілею заснування всесоюзної піонерської організації імені леніна. Це дійство вітав лідер російських комуністів генадій зюганов, але в кремлі «відродження піонерії» заперечують.

Росія вже не приховує своє справжнє обличчя, а планомірно перетворюється на тоталітарну державу із посиленням контролю над вихованням дітей. Націлена на дітей пропаганда в росії була завжди, але тепер влада дала зелене світло і формальному відродженню атрибутів радянського союзу. Але є ще один важливий аспект: сучасна росія — це не СРСР. Кремль намагається мімікрувати під ту державу, але мало що вдається повторити, окрім зовнішніх атрибутів і диктатури з опорою на силові структури. Росія не є конкурентом Заходу, адже різниця в розвитку настільки велика, що доводиться конкурувати з Індонезією за шосте місце серед економік світу.

Росія — це дійсно країна контрастів, країна величезної різниці між демонстративною картинкою і реальним станом справ. Ми вже побачили, як за образом «другої армії світу» ховаються незлагоджені варвари з масовим розкраданням і халатністю, побачили, як російські «інновації» не здатні конкурувати на ринку технологій, а полонені солдати дивуються асфальту в селі.

Подібна невідповідність чекає і на нові дитячо-юнацькі організації, бо калька з 100-річного формату реальних результатів не матиме. З одного боку, російські комуністи поспішають пов’язати тисячам школярів червоні краватки, а з іншого офіційні особи в кремлі запевняють, що це не буквально відродження піонерії, а створення нового дитячо-юнацького руху «Велика перерва», який нібито має включити вже наявні дитячі «патріотичні організації». А що ми маємо фактично? В центрі російської столиці відбувається дійство за участі вже немолодих комуністичних лідерів, які намагаютьяся донести свої комсомольські мрії дітям ХХІ століття.

Навіть на етапі створення концепції російська влада не має єдності, але створює показову картинку з «червоним» флешмобом. Мета таких організацій — хоча б якось контролювати погляди та інтереси дітей і молоді, проте весь масштаб і пафос залишиться хіба на папері і в рідкісних показових масових заходах (участь в яких буде добровільно-примусовою).

Якщо у радянському союзі в умовах цивілізаційної та інформаційної ізоляції піонерська організація мала реальний вплив на школярів, то сьогодні діти мають інші інтереси, ніж ходити строєм, махати прапорами і кричати лозунги. Цей формат себе вичерпав, а інший, креативний, який справді зацікавить молодих людей, під егідою держави створити нереально.