СУДОВІ ПРОЦЕСИ ДОВКОЛА БОГОХУЛЬНОГО ФІЛЬМУ

10 січня 2020 р. \ оновлено 22 лютого

Нещодавно ми повідомляли про вихід на стрімінговій платформі NETFLIX богохульного фільму “Остання спокуса Христа”, в якому Месія представлений як гомосексуаліст та наркоман. Фільм викликав чималий резонанс і зібрані понад 2 мільйони підписів під петицією про його заборону яскраве тому свідчення. Ба більше, в різдвяну ніч невідомі нагадали про своє невдоволення стрічкою, закидавши студію “Porta dos Fundos” коктейлями молотова.

Але на цьому дискусія довкола картини не скінчилася і тепер питання щодо її заборони перейшло в юридичну площину. Вчора з’явилася обнадійлива інформація про попереднє рішення бразильського суду, згідно з яким, NETFLIX має зняти богохульну стрічку з показу на своїй платформі. Тоді суддя в Ріо-де-Жанейро Бенедікто Абікайр наголосив, що скасування показу буде «корисним не лише для християнської спільноти, але також загалом для бразильського суспільства, яке є переважно християнським». Проте він попередив, що воно може бути скаржене у Верховному Суді.

Але що показово – це вплив петиції на це. Дійсно, саме величезний резонанс і активність християн, яких обурила стрічка, сприяли позитивному результату. Це проміжне судове рішення вчергове привертає увагу і до бразильського законодавства, яке передбачає відповідальність за зневагу до релігії. Так, згідно зі статтею 208 Бразильського кримінального кодексу, “публічне осудження діяння чи предмету релігійного поклоніння є злочином, що карається до одного року позбавлення волі”.

І здавалося б справедливість перемогла, але попередня постанова була швидко оскаржена у Верховному Суді. Голова суду Жозе Антоніо Діас Тоффолі прокоментував рішення так: “Не слід вважати, що гумористична сатира має магічну силу, щоб підірвати цінності християнської віри, існування якої налічується понад дві тисячі років”. Цією здавалося б компліментарною заявою він насправді просто дав “зелене світло” богохульству на телеекранах.

Таким чином, Верховний Суд не вважає зображення Ісуса гомосексуалістом публічною зневагою. Це дуже тривожні дзвіночки, адже в країні, де абсолютна більшість є християнами, блюзнірство над Месією дозволено законом.

Хтось скаже, що це не має великого значення і якщо людям не подобається фільм, то вони можуть його не дивитися. Проте великий резонанс в мейнстрімних ЗМІ з критикою противників стрічки говорить про серйозність цієї справи, насамперед, як засобу антихристиянської пропаганди.

Скандал довкола фільму не лише став інфоприводом, але й продемонстрував позицію мейнстрімних медіа стосовно позиції віруючих людей. Лише сліпий міг не побачити, чий бік підтримували ліберальні ЗМІ в даному конфлікті. І це дуже показово: думка мільйонів бразильців не береться до уваги, натомість богохульну компанію підносять як “борця за справедливість”. І це справді культурна війна, про яку не можна мовчати, бо культурний продукт за останні роки став не просто світським, але відкрито ворожим до християнства.

Теми: