Cловенія стала першою країною Східної Європи з легальною евтаназією

20 липня 2025 р.

18 липня словенський парламент легалізував евтаназію. За це рішення проголосували 50 депутатів, а ще 34 виступили проти. Закон набере чинності через два тижні і таким чином Словенія стане першою країною Східної Європи, в якій самогубство за підтримки лікаря стане легальним.

Підтриманий депутатами закон дозволяє так зване «медично асистоване самогубство» для повнолітніх дієздатних осіб, які мають невиліковну хворобу, котра спричиняє нестерпний біль, якщо вже були застосовані всі інші варіанти лікування. Для схвалення евтаназії буде необхідна оцінка одного незалежного лікаря та психіатра, а речовину для самогубства пацієнт буде вводити самостійно, але під наглядом (та фактичної підтримки) лікаря. Згідно з цим законом, медпрацівники матимуть право відмовитися від участі в процедурі. 

Передумовою  п’ятничного голосування став референдум 2024-го року, на якому 55% виборців підтримали легальність евтаназії в Словенію. Таким чином ця держава доповнила перелік європейських держав, де така процедура є законною (Іспанія, Бельгія, Люксембург, Нідерланди). Хоча торішній референдум показав схвалення цієї зміни громадянами, проте розподіл позицій близький до рівного поділу і значна частка громадян та політиків проти такого рішення. Словенська демократична партія вважає закон загрозою людській гідності, а в суспільстві вже готуються ініціативні групи з вимогою проведення нового референдуму, щоб оскаржити рішення.

Загальна динаміка законодавчих змін щодо евтаназії в Європі не на користь життя. У 2019 році Італія декриміналізувала евтаназію за умови нестерпних страждань, а в 2025 році Франція та Велика Британія також зробили кроки до легалізації асистованої смерті. На Балканах ситуація інша: у Сербії евтаназія залишається злочином, що карається позбавленням волі до п’яти років, а в Хорватії — до трьох. Словенський прецедент може пожвавити дискусії в регіоні, а також посилити позиції адвокації медичного вбивства в інших країнах.

Хоча словенський закон виглядає досить суворим (є багато умов та обмежень), однак він є етапом розширення прийнятного. Як показує досвід інших країн, у питаннях легалізації морально-сумнівних явищ (евтаназії, наркотиків, азартних ігор) все починається із мінімальних дозволів та особливих умов, однак завжди їх намагатимуться розширити і лібералізувати закон. Сьогодні активно розширюється перелік допустимих станів для призначення евтаназії (наприклад, людей із психічними розладами) та зменшується вік пацієнта (у піонера евтаназії Нідерландах розробляється законодавство для легального вбивства хворих дітей навіть до 12 років).