ЄСПЛ визнав Росію винною у літака рейсу MH-17 та порушеннях прав людини

9 липня 2025 р.

Сьогодні, 9 липня, Європейський Суд з прав людини визнав Росію винною у масштабному порушення прав людини після початку агресії у 2014 році, а також винною у збитті пасажирського літака рейсу MH-17. Це безпрецедентне рішення, яке потребує реальних кроків для фактичного притягнення до відповідальності всіх винуватців.

Попри вихід Росії з Ради Європи у вересні 2022 року, Суд підтвердив свою юрисдикцію щодо всіх подій, що сталися до цієї дати. Таким чином розслідування охопили період від 11 травня 2014 року до 16 вересня 2022 року. 

У рішенні Суду чітко зафіксовано відповідальність РФ за вбивства мирних жителів і військовополонених, катування, незаконні затримання, примусову фільтрацію та вивезення дітей. Також у підсумковому рішенні визнано системне пригнічення Росією української ідентичності через освіту, адміністративні дії та ідеологічний тиск.

Ці дії супроводжувалися зловісними заявами з боку російського керівництва, що піддавали сумніву сам факт існування України як незалежної держави. ЄСПЛ визнав, що Росія веде цілеспрямовану кампанію на знищення української держави як субʼєкта міжнародного права. Також Суд дійшов висновку, що ця загроза є глобальною та ставить під сумнів саму ідею співіснування держав у правовому полі. Дії РФ визнані несумісними із цілями, цінностями та засадничими принципами Ради Європи. 

Співпозивачем у цій справі поряд з Україною були Нідерланди, які безпосередньо зацікавлено у розслідуванні збиття цивільного літака 17 липня 2014 року. Після багаторічних слухань і розглядів Суд проголосив: винною є Росія. ЄСПЛ визнав доведеним, що малайзійський Boeing був уражений ракетою з російського зенітного комплексу «Бук», який був перекинутий на окуповану територію Донбасу з території РФ і після пуску негайно вивезений назад. 

Попри спроби Москви перекласти вину на українських військових, теорія про вину контрольованих Росією бойовиків відразу розглядалася як пріоритетна і отримала повний комплекс доказів за роки розслідувань. Суд підтвердив не лише наявність російського озброєння в зоні конфлікту, а й пряме командування і контроль над військовими операціями, які призвели до загибелі 298 осіб — пасажирів і членів екіпажу. 

Рішення ЄСПЛ вже прокоментував прессекретар російського диктатора Путіна Дмитро Пєсков. Він заявив, що РФ не збирається виконувати рішення Суду та вважає його «нікчемним». Також РФ відмовляється звільнити всіх незаконно утримуваних осіб на окупованих територіях і повернути викрадених дітей. Ця заява цілком очікувана в контексті всіх злочинів, які Росія вчиняє багато років, тому реальне притягнення до відповідальності винуватців не можливо добровільно. А проте, рішення ЄСПЛ формує моральний і правовий консенсус щодо оцінки війни Росії проти України, що закріплює однозначність в оцінках дій агресора.