Протягом останніх кількох днів з’явилося багато повідомлень про історичний візит Дональда Трампа на Близький Схід і потенційні угоди, котрі можуть змінити багаторічний вектор зовнішньої політики США. Саудівська Аравія, Катар і Об’єднані Арабські Емірати прийняли Трампа з надзвичайною пишністю та уклали багатомільярдні угоди.
Представники кожної країни підписали з американським президентом просто вражаючі домовленості: Катар оголосив про економічну співпрацю на 1,2 трильйона доларів, Саудівська Аравія пообіцяла інвестиції в розмірі 600 мільярдів, а ОАЕ підтвердили готовність реалізувати десятирічну програму інвестицій на суму 1,4 трильйона доларів. Хоча це виглядає як велика перемога для американських інтересів та економіки, однак за цими сумами ніхто не згадав політичних та ціннісних аспектів.
Перш за все, варто звернути увагу на суперечливість візиту Трампа до Катару. Керівництво цієї країни прямо підтримує терористів Хамас, фінансує ісламістські рухи в американських університетах (проти яких Трамп нібито бореться), а також пов’язане з міжнародною корупцією та різними формами підтримки радикального ісламу. Королівська родина Катару висловила готовність подарувати розкішний Boeing 747-8 вартістю 400 мільйонів доларів і американський президент погодився прийняти такий подарунок. Цікаво, що як прихильники, так і противники Дональда Трампа оцінюють цей жест як хабар.
У Саудівській Аравії американського президента зустрічав кронпринц Мухаммед бін Салман, якого розвідка США у 2021 році звинуватила в організації викрадення та вбивства саудівського журналіста Джамаля Хашоггі. Цей факт абсолютно ніяк не повпливав на прихильність Трампа до королівської родини. Також в Ер-Ріяді відбулася перша зустріч американського та сирійського президентів. Дональд Трамп із захопленням оцінив діяльність Ахмета аль-Шараа та оголосив про повне зняття санкції із Сирії.
Проблема такого зближення не в самій співпраці з Дамаском (що в теорії є конструктивним кроком), але в усуненні моральних і правових умов щодо такого партнерства. Дональд Трамп нічого не говорив і не ставив умов захисту релігійних меншин в Сирії (християн, алавітів, друзів). Це дивно і вкрай суперечливо в контексті гучних заяв його адміністрації про захист прав християн у всьому світі.
Вже після падіння режиму Асада в Сирії відбулася низка епізодів релігійного насилля і навіть позасудових страт. Ігнорування цих фактів в купі з дуже компліментарними заявами Трампа виглядає вкрай аморально і непослідовно щодо принципів американської зовнішньої політики (і це без врахування того факту, що нинішній президент Сирії раніше очолював відділ Аль-Каїди в країні).
Візит Дональда Трампа на Близький Схід оминув Ізраїль та продемонстрував відкритість і готовність до співпраці з режимами, котрі пов’язані із системними порушеннями прав людини, релігійними переслідуваннями, корупцією та підтримкою ісламського тероризму. Заяви про готовність зустрітися та співпрацювати з російським диктатором путіним лише підтверджують цю тенденцію.
- Fact Sheet: President Donald J. Trump Secures Historic $600 Billion Investment Commitment in Saudi Arabia | The White House
- Trump's critics and supporters unite against Qatar plane deal | bbc.com
- Trump meets 'young, attractive' al-Sharaa and lifts sanctions on Syria | euronews
- US intelligence report finds Saudi Crown Prince responsible for approving operation that killed Khashoggi | CNN Politics
- On Middle East tour, Trump touts US tech to power post-oil future | CNN Business