Внаслідок лісових пожеж в Ізраїлі під загрозою опинилися церкви й монастирі

4 травня 2025 р.

Масштабні лісові пожежі охопили околиці Єрусалима та завдали серйозної шкоди католицьким монастирям і спільнотам. За останні кілька днів понад 24 гектари були знищені вогнем і внаслідок цього постраждали траппістський монастир у Латруні та Спільнота Блаженств в Еммаусі-Нікополісі.

Пожежа спалахнула 30 квітня на пагорбах Неве-Шалом і дуже швидко поширилася через тривалу спеку і сильний вітер. Було евакуйовано понад 7 тисяч осіб, включно з монахами. На щастя, основні культові споруди вдалося врятувати.

Особливої шкоди зазнала Спільнота Блаженств. Як повідомляє Vatican News з посиланням на сестру Еліану Курило, вогонь знищив господарські приміщення, житло настоятельки та резиденцію православного подружжя, яке служить з католиками в екуменічному служінні. Полум’я дісталося і монастиря, а під загрозою опинилася бібліотека. Однак завдяки успішним і вчасним діям рятувальника, який випадково опинився на місці, вдалося зберегти пам’ятку і всі книги.

У Латруні ченці-траппісти мали евакуюватися та знайшли притулок у бенедиктинців та сестер Святого Йосипа. Рятувальникам вдалося швидко локалізувати пожежу і деякі монахи повернулися та допомагали вогнеборцям. Хоча пожежа знищила багато сільськогосподарських угідь і від вогню постраждала територія монастиря, однак церкви вдалося зберегти. 1 травня у Латрунському монастирі відслужили подячну Святу Месу за дивовижний порятунок.

Генеральний вікарій Латинського патріархату єписком Шомалі закликав бути обережними і зберігати пильність, бо пожежі все ще лютують: «Нам пощастило — ніхто не загинув. Але ми залишаємося насторожі: погодні умови можуть спричинити нові осередки загоряння».

Через пожежі в Ізраїлі оголошено надзвичайний стан і навіть було скасовано святкування Дня незалежності. Прем’єр-міністр Беньямін Нетаньяху назвав ситуацію загальнонаціональною кризою та наголосив, що пріоритетом залишається захист Єрусалима. 

Складність всієї ситуації помножується через можливу невипадковість поширення вогню. Річ у тім, що вже затримано 18 підозрюваних у підпалах поблизу Єрусалиму, проте остаточного висновку про причини займання ще немає. Раніше палестинські екстремісти систематично підпалювали оливкові сади на ізраїльській землі поруч з Газою. Учора спалахнули ще дві масштабні пожежі у Хайфі та під Модіїном. 

Для боротьби з вогнем Ізраїль отримав допомогу з інших країн, які направили пожежні літаки. Україна також доєдналася до цієї ініціативи.