Убивство туристів у Кашмірі загострює конфлікт між Індією та Пакистаном

29 квітня 2025 р.

Ворожі держави Індія та Пакистан стоять на порозі нової війни. За останній тиждень відбулася низка подій, яка може призвести до війни між двома великими густонаселеними ядерними державами Азії.

22 квітня в регіоні Кашмір, який понад 70 років є спірною територією між Індією та Пакистаном, ісламісти маловідомого формування під назвою «Фронт Спротиву» здійснили теракт, вбивши 26 туристів (одного непальця і 25 індійців), та поранили ще 17. Кривава розправа була досить символічною, бо у попередні роки індійська влада усіляко намагалася залучити туристів до регіону та проводити там політику нормалізації та інтеграції. Тому влада у Делі звинуватила Пакистан у підтримці радикальної групи з метою залякування і дестабілізації, та ввела низку болючих для Пакистану обмежувальних заходів.

Найперше, Індія закрила пункт пропуску на кордоні з Пакистаном, вислала військових аташе сусідньої держави, обмежила видачу віз, а також голови штатів мають депортувати всіх пакистанців на батьківщину. Однак найбільша потенційна загроза — в перекритті постачання води. Пакистан залежить від води з Інду, адже без зрошування країна перетвориться на пустелю. Протягом всіх періодів військових загострень між державами діяв «Договір про води Інду» 1960-го року. 24 квітня Індія оголосила про припинення цього договору. 

У контексті пакистано-індійського протистояння варто пам’ятати, що обидві країни входять до переліку найнебезпечніших місць для християн. Офіційна релігія в Пакистані — іслам, тому християнська меншина постійно зазнає утисків, переслідування, а також наклепу і репресій, які завершуються навіть стратами християн. В Індії ситуація також непроста, адже індуїстські націоналісти сприяють радикальним угрупованням, котрі нападають, б’ють і навіть ґвалтують та вбивають християн. У обох країнах немає свободи віросповідання та вільного навернення.

Наразі Індія готується закрити повітряний простір для Пакистану, а протягом останньої доби відбулися прикордонні зіткнення між країнами, однак поки що повномасштабних бойових дій немає. Учора, 28 квітня, пакистанська сторона заявила, що наразі війна неминуча і можливе розгортання загострення найближчими днями. Хоча це далеко не перша криза за останні роки і десятиліття, однак таке вибухонебезпечне загострення саме в цей час є тривожним сигналом розширення нестабільності і безпекових загроз у світі.

Безкарність Росії після вторгнення в Україну засвідчила, що міжнародне право і гарантії безпеки не є реальним втіленням цієї бажаної безпеки. Війна на Близькому Сході, загрози від Ірану, пряма участь армії КНДР у війні проти України та системні провокативні маневри Китаю на морі — це демонстрація наслідків ослаблення впливу Заходу та дій нинішньої адміністрації Трампа. В майбутньому слабка зовнішньополітична позиція Вашингтона, ймовірно, відкриє можливості і для нових конфліктів і агресії сильніший держав проти слабших.