У кількох американських штатах набуває розголосу скандал про можливу депортацію християнських афганських біженців, які прибули до США після приходу до влади Талібану. Частина з них отримали офіційний дозвіл на перебування та подали заяви на надання притулку, але зараз перебувають під загрозою депортації. При цьому влада Талібану становить безпосередню загрозу не лише для релігійних прав християн, але і для їхнього життя.
Афганські християни у 2021 році в’їхали до США легально, пройшли перевірку безпеки та були визнані такими, що мають підстави боятися переслідувань на батьківщині. Підставою для цього є свідчення тортур і арештів з боку ісламістського режиму, який переслідує релігійні меншини в Афганістані (правозахисна організація Open Doors у 2022 році визнала Афганістан найнебезпечнішою країною для християн).
Проте справи про надання повноцінного притулку для афганських християн у США все ще відкриті і нині існує загроза перегляду попередніх висновків про право на притулок. Кілька десятків з них вже отримали повідомлення про необхідність залишити США протягом семи днів.
Варто зазначити, що йдеться не про осіб із терористичним минулим чи порушників законів, а про людей, які легально в'їхали в країну, інтегруються в місцеві громади та просто очікували схвалення наступних етапів для визнання статусу релігійного біженця. Окрім християн, подібні листи отримали і ті афганці, які працювали з американськими військовими під час кампанії в Афганістані. Їхнє повернення додому практично автоматично означає смерть або ув’язнення.
На цей інцидент відреагував держсекретар штату Джорджія Бред Раффенспергер. Він звернувся до Міністерства внутрішньої безпеки США з проханням зупинити депортацію та надати відповідним особам тимчасовий захищений статус (TPS). У документі зазначається, що депортація афганських християн у сучасних умовах може порушувати норми міжнародного права, бо їхнє життя в тій країні буде в небезпеці.
Раффенспергер наголосив, що США мають зберігати репутацію країни, яка захищає релігійну свободу та надає притулок тим, хто зазнає переслідувань. Він підкреслив, що більшість постраждалих вже мають підтвердження законного перебування на території США. Таку ж позицію висловили і церкви, які весь цей час підтримували своїх афганських братів і сестер.
Однак представник Міністерства внутрішньої безпеки Тріша Маклафлін в коментарі для The Hill заявила, що рішення про припинення TPS для афганців ґрунтується на оцінці покращення безпекової та економічної ситуації в країні. Це твердження вкрай сумнівне, бо ніякого покращення релігійних прав чи прав людини загалом в Афганістані не спостерігається. Єдине, що змінилося з 2021 року, — це легітимізація Талібану світовою спільнотою, яка закрила очі на все те зло, яке вчинили ці ісламісти.
Такі тенденції в США виглядають дуже цинічно. Вашингтон не лише ігнорує переслідування християн в світі (надаючи пріоритет лише власній вигоді), але також зраджує тих людей, які свого часу підтримували американців і їхні війська, що тепер прямо загрожує їхньому життю.
- Threat to deport persecuted Christians hits close to home for North Carolina church | christianpost.com
- https://thehill.com/regulation/national-security/5266426-raffensperger-trump-administration-halt-deportation-afghan-christians/
- Why is America deporting them? Afghan Christians have 4 days left | christianpost.com
- https://www.wrbl.com/news/secretary-of-state-raffensperger-asks-trump-administration-to-hear-afghan-refugees-asylum-claims/